Παρασκευή 30 Ιουνίου 2023

4ο Εργασιακό Πρωτάθλημα Άρτας: Πρωταθλητές οι Τεχνικοί

Την περασμένη Τετάρτη ολοκληρώθηκε το 4ο Εργασιακό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης της Άρτας με τους Τεχνικούς να κατακτούν για πρώτη φορά το πρωτάθλημα επικρατώντας στον τελικό που διεξήχθη στο ΔΑΚ Άρτας των Μηχανικών με 51-41.

Κορυφαίος από τους πρωταθλητές ο Κώστας με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες. Από τους Μηχανικούς ο Σμύρης σημείωσε 10 πόντους.

Οι Μηχανικοί ήταν αυτοί που είχαν τα ηνία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενοι με 25-19. Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν προβάδισμα 3 πόντων στο 30΄ (32-29).

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι Τεχνικοί είχαν 5/9 τρίποντα ανατρέποντας το σκηνικό με το επιμέρους 22-9 να τους φέρνει στην κατάκτηση της νίκης με 51-41 αλλά και του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 25-19, 32-29, 41-51

Διαιτητές: Γεροδήμος-Τσίγας

Μηχανικοί (Χριστογιάννης-Καρανίκας): Καραδήμος, Πέτσας 7, Χριστογιάννης 3(1), Σμύρης 10, Σκαμνέλος 4, Τζελέπης 7(1), Ζαβερδινός 1, Σακκάς 9(2), Κασαης, Μπουραντάς

Τεχνικοί: Μακρής 3(1), Κατσίμπρας 6 (2/7 τριπ., 4 ριμπ.), Τράμπας, Κατσαούνος, Παπαμιχαήλ 6 (1/8 τριπ., 6 ριμπ.), Κώστας 21 (3/6 τριπ., 7 ριμπ, 4 ασ., 3 κλ. 2 κοψ.), Βαρδιάς 6 (5 ριμπ.), Τάτσης 4 (3 ριμπ., 2 κλ.), Λουκάς 5 (16 ριμπ., 6 ασ.)