Σάββατο 1 Απριλίου 2023

Ιόνιος-Αστράκα BC 76-64: Ολοκλήρωσε αήττητος την κανονική περίοδο ο Ιόνιος, υποβιβάστηκε η Αστράκα

Αήττητος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ο Ιόνιος επικρατώντας σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας της Αστράκας με 76-64 με τη γιαννιώτικη ομάδα να υποβιβάζεται στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Τσιτσές με 17 πόντους, Χονδρογιάννης με 16 και Μαγκανάς με 10 οι διψήφιοι των Φαιάκων. Από την Αστράκα 18 σημείωσε ο Λούντζης, 11 ο Καλαϊτζής και 10 ο Νυφαντής.

Η Αστράκα ήταν ευθέως ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 7 πόντους διαφορά. Στο πρώτο δεκάλεπτο πάντως το σκορ ήταν ισόπαλο και χαμηλό με 12-12 στο 10΄. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι οικοδόμησαν αυτή τη διαφορά των 7 πόντων με τον Ιόνιο όμως να επιστρέφει με πρωταγωνιστή τον Χονδρογιάννη βρισκόμενος στο 33-29 στο 20΄.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν διαφορά ξεφεύγοντας με 14 στο 30΄ (56-42) για να φτάσουν στο τελικό 76-64 και την 16η νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Πλέον ο Ιόνιος έχει στρέψει την προσοχή στην ημιτελική σειρά με τον Λέοντα Μεσολογγίου. Από την άλλη η Αστράκα θα αρχίσει σιγά σιγά να καταστρώνει τα σχέδιά της για την επόμενη σεζόν ώστε να επιστρέψει άμεσα στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 33-29, 56-42, 76-64

Διαιτητές: Γαληνάς Β.-Γαληνάς Χρ.

Ιόνιος (Μακρής): Καϊσάκης, Χονδρογιάννης 16(2), Τσιτσές 17, Νεδέλκος 9(1), Καϊτσιώτης, Θωμαΐδης 4, Γεωργακόπουλος, Μπακιρτζής, Σούκερας 9, Παπαδόπουλος 4, Μαγκανάς 10, Μασλαρινός 7(1)

Αστράκα BC (Καρατζένης): Τσουκανέλης 3, Τασιούλας, Νυφαντής 10(2), Σπυρίκος, Τώνης 5(1), Αντωνίου 6(2), Τάσσος 5, Ασπιώτης, Φουρλάνης 2, Λούντζης 18, Κέφης 4, Καλαϊτζής 11