Σάββατο 1 Απριλίου 2023

Α.Λ.Φ.Α. 93΄-Β.Α.Ο. Άρτας 77-69: Φινάλε στο πρωτάθλημα με ήττα για τον Β.Α.Ο. Άρτας

Την ήττα με σκορ 77-69 γνώρισε σήμερα το μεσημέρι στο ΔΑΚ Αγρινίου ο Β.Α.Ο. Άρτας ολοκληρώνοντας τη σεζόν με ρεκόρ 6-12.

Μπαρτζώκας με 20 πόντους, Γείτονας με 15 και Τσιώλας με 10 οι 3 που ξεχώρισαν από το σύνολο του Παναγιώτη Ασπρούδη. Από την Α.Λ.Φ.Α. 93΄ ο Τασούλης είχε 28 πόντους, ο Λυμπέρης 16 και ο Διώτης 12.

Το 23-15 με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του Αγρινίου στο 10΄ μετατράπηκε σε 35-32 υπέρ των Αρτινών στο ημίχρονο μετά από επιμέρους 20-9.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις με 56-51 στο 30΄ να τους δίνει προβάδισμα 5 πόντων μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο κατορθώνοντας να φτάσουν στο τελικό 77-69 και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 32-35, 56-51, 77-69

Διαιτητές: Λύτρας-Δάλλας

Α.Λ.Φ.Α. 93΄(Καραπιπέρης): Χαιντϊνης 2, Γαρεφαλάκης 2, Κουτρολός, Μοίρης 6, Τσεκούρας, Μάλαινος, Λυμπέρης 16(1), Τασούλης 28(3), Κοράκης 5, Καντερές, Διώτης 12, Γαλαγάλας 6

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Γκολομάζος, Γκαρτζονίκας 2, Μπαρτζώκας 20, Τσιώλας 10, Ψαθάς 9(2), Γείτονας Χ 7, Γείτονας Σ. 15, Σιατής 6(1)