Τετάρτη 5 Απριλίου 2023

Βίκος Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας 87-74: Προβάδισμα στη σειρά για τον επιβλητικό και κυρίαρχο Βίκο Ιωαννίνων(vid)

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται να κάνει προκειμένου να περάσει στην επόμενη φάση των playoff πραγματοποίησε σήμερα το απόγευμα ο Βίκος Ιωαννίνων επικρατώντας με 87-74 της Δόξα Λευκάδας στο κατάμεστο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο παίρνοντας "κεφάλι" στη σειρά με 2-1.

Μαυρογιάννης με 20, Τσιλούλης με 19, Πάτρας και Djordjevic-Marinkovic με 17 έκαναν σπουδαία δουλειά από τους νικητές. Από τους Επτανήσιους 14 είχε ο Μανάκας, 12 οι Κουρτίδης-Χείλαρης, 11 ο Τσιαβές και 10 ο Ντόβας.

Νευρικό ξεκίνημα για το Βίκο που έμεινε πίσω στο σκορ με 9-2 με την άμυνα των φιλοξενούμενων να είναι αρκετά δυνατή προκαλώντας προβλήματα. 7 από τους 9 πόντους ήρθαν δια χειρός Κουρτίδη με τον coach Κωστόπουλο να παίρνει αμέσως το time out για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Ο Θεσσαλονικιός προπονητής είδε άμεσα βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι με την ομάδα του με σερί 6-0 να μειώνει σε 9-8. Βγάζοντας μεγάλη ένταση στην άμυνα και με πρωτεργάτη τον Τσιλούλη οι Γιαννιώτες ξέφυγαν με +6 (15-9). Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν οι 8 πόντοι (17-9) με τη Δόξα να μειώνει σε 19-14 στο 10΄.

Με 4 γρήγορους πόντους του Πάτρα ο Βίκος βρέθηκε στο +9 ενώ λίγο μετά η οδηγία ήταν ξεκάθαρη να πάρει τη μπάλα στο low post ο Κοτσάνος καθώς τον μάρκαρε ο Μανάκας των 2 φάουλ με τον ψηλό του Βίκου να βάζει το καλάθι παίρνοντας παράλληλα και το 3 φάουλ του αντιπάλου (25-14). Οι γηπεδούχοι είχαν συμπληρώσει ήδη από το 14' τα 5 ομαδικά με τον Τσιλούλη να γίνεται ο δεύτερος παίκτης με 3 μετά τον Κοτσάνο. Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου διατηρούσε σταθερά τη διαφορά γύρω ή και πάνω από τους 10 (34-23 στο 17΄) με την τρομερή άμυνα να κάνει τη διαφορά καθώς οι Λευκαδίτες έβαζαν πόντους κυρίως από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας". Ο καλός Αναγνωστάκης μαζί με τους σταθερά θετικούς Πάτρα, Djordjevic-Marinkovic και Μαυρογιάννη βοήθησαν το Βίκο να ξεφύγει με +16 (41-25) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-28.

Φουριόζος και με φόρα από το πρώτο ημίχρονο μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Βίκος Ιωαννίνων με τον Μαυρογιάννη να πρωταγωνιστεί με 4 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και το +20 να έρχεται μετά από επιμέρους 7-2 (50-30). Ο Μαυρογιάννης συνέχιζε να κάνει τα πάντα σωστά πάνω στο παρκέ με τους Γιαννιώτες να παγιώνουν τη διαφορά σε αυτά τα μεγάλα επίπεδα (60-39 στο 27΄). Ο Βολιώτης playmaker μέτρησε 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 30΄ να είναι 67-49.

Η Δόξα Λευκάδας έκανε προσπάθεια να μειώσει τη διαφορά στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου φτάνοντας μέχρι το -13 (68-55) με το Βίκο να δυσκολεύεται επιθετικά. Ο Καλαμπάκας παίζοντας καλή άμυνα βγήκε στον αιφνιδιασμό και με καλάθι και φάουλ έκανε το 70-55 (άστοχος στη βολή). Κάτω από τους 13 δεν έπεσε η διαφορά με τους γηπεδούχους να κάνουν το 83-66 με 2:25 να απομένει φτάνοντας πολύ κοντά στη νίκη. Μαυρογιάννης, Djordjevic-Marinkovic, Πάτρας κάθισαν στον πάγκο παίρνοντας το "ζεστό" χειροκρότημα της κερκίδας ενώ το ίδιο έγινε και με τον Τσιλούλη που στην αμέσως επόμενη φάση χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ. Τελικό σκορ 87-74 με το Βίκο Ιωαννίνων να κάνει το 2-1 στη σειρά η οποία πλέον μεταφέρεται στο ΔΑΚ Λευκάδας όπου το Σάββατο η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου έχει το πρώτο match ball για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 43-28, 67-49, 87-74

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Γυφτάκης, Αναγνωστάκης 8, Μαυρογιάννης 20(1), Ιωαννίδης 2, Τσιλούλης 19, Πάτρας 17, Δήμος, Καλαμπάκας 2, Σταυρόπουλος, Κοτσάνος 2, Djordjevic-Marinkovic 17(3)

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος-Νούσης): Χείλαρης 12, Βακουφτσής 2, Ντόβας 10(1), Τσιαβές 11(2), Τζόλος 6(1), Μανάκας 14(2), Κουρτίδης 12(1), Vujovic 7