Σάββατο 29 Απριλίου 2023

Δόξα Πύρρου Άρτας-Ιόνιος 78-61: Προβάδισμα στους τελικούς με σούπερ δεύτερο ημίχρονο για τη Δόξα Πύρρου Άρτας

φωτο: gosports.gr

Πραγματοποιώντας ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 38-23 η Δόξα Πύρρου Άρτας προστάτευσε την έδρα της κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών με 78-61 επί του Ιονίου.

Τσατάλας με 23 πόντους ο πρώτος σκόρερ των νικητών με την τριπλέτα Ιωαννίδης, Θώδης, Γυφτοκώστας να διαδραματίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο έχοντας 14, 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιόνιο 17 πόντους σημείωσε ο Μαγκανάς, 12 ο Μασλαρινός και 10 ο Θωμαΐδης. Το ντεμπούτο του με τους Φαίακες πραγματοποίησε ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο στο Νέο Τ9 Άρτας. Η ομάδα της Άρτας υποχρέωσε τον Ιόνιο να γνωρίσει την πρώτη του φετινή ήττα με από 18 σερί νικηφόρα αποτελέσματα φτάνοντας η ίδια στις 21 συνεχόμενες νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Με τους Γυφτοκώστα-Τσατάλα-Δόνο, Θώδη και Μπάλλα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Τάκης Παππάς με τον Κώστα Μακρή στην αντίπερα όχθη να επιλέγει τους Μαγκανά-Μασλαρινό-Θωμαΐδη-Τσιτσέ και Μπακιρτζή. Ο Ιόνιος ήταν πιο συγκεντρωμένος στα πρώτα 2΄ προηγούμενος με 5-0 με τη Δόξα με "αιχμή του δόρατος" τον Τσατάλα (6 π.) να το μαζεύει στον πόντο (9-8 στο 4΄). Οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν μικρές διαφορές με τον Μαγκανά να βοηθά δημιουργικά και εκτελεστικά (14-10). Με τον εξαιρετικό Τσατάλα να γίνεται ο πρώτος διψήφιος του αγώνα οι Αρτινοί βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με 15-14. Στα 3:54 πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήρθε η μεγάλη στιγμή με τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη να πατά παρκέ για πρώτη φορά σε γήπεδο της ΕΣΚΑΒΔΕ κάνοντας το ντεμπούτο του με τον Ιόνιο εν μέσω θερμών χειροκροτημάτων από όλο τον κόσμο. Με 5 μαζεμένους πόντους του Θώδη η Δόξα ήταν στο 20-17 με τον Ιόνιο να αδυνατεί να βρει λύσεις επιθετικά μέχρι και το 10΄. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι με τον Τσατάλα να κάνει σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ (4 κλεψίματα στο δεκάλεπτο) και τον Θώδη να έχει "ζεσταθεί" για τα καλά βρέθηκαν στο +10 στο τέλος της περιόδου (27-17).

Με διάθεση να παίξουν πιο δυνατά στην άμυνα βγήκαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι με επιμέρους 8-2 μείωσαν σε 29-25 στο 13΄. Η ομάδα του Τάκη Παππά βρήκε λύσεις με τον Δόνο κάνοντας το 32-25 με τον Παπαδόπουλο να έχει περάσει στο "5" από τους Φαίακες προκειμένου να μαρκάρει στον Μπάλλα με τον Πρεβεζιάνο ψηλό σε αυτό το διάστημα να φτάνει τα 3 φάουλ. Ο Ιόνιος είχε το μομέντουμ μειώνοντας ακόμα και στον πόντο (38-37) με τον Μασλαρινό να προσφέρει σημαντικά με το δυνατό του σημείο το καλό μακρινό σουτ. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 42-38 υπέρ της Δόξας με τον Τσατάλα να μετρά ήδη 18 πόντους και τον Θώδη να ακολουθεί με 10. Από τον Ιόνιο ο Μαγκανάς είχε 11 πόντους και ο Μασλαρινός 9.

Ο coach Παππάς δεν πήρε το ρίσκο να ξεκινήσει τους Μπάλλα και Τσατάλα (αμφότεροι από 3 φάουλ) στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (44-43 στο 24΄). Ένα καλάθι του Μαγκανά στον αιφνιδιασμό έφερε τους "μπλε" μπροστά με 45-44 για πρώτη φορά μετά το αρχικό δεκάλεπτο. Ο Μπάλλας είχε περάσει ξανά στο παρκέ και με αυτόν σημείο αναφοράς (2 ασίστ) η Δόξα με σερί 8-0 βρέθηκε στο 52-45. Ιωαννίδης και Γυφτοκώστας αξιοποίησαν τις ασίστ του Μπάλλα. Ο Βεροιώτης guard με νέο σουτ πίσω από τα 6.75 έφερε τη Δόξα στο +10 (55-45) αναγκάζοντας τον coach Μακρή να καλέσει εσπευσμένα time out. Ο Ιωαννίδης ήταν ο παίκτης "κλειδί" μετρώντας 10 πόντους στο δεκάλεπτο με την ομάδα του να πηγαίνει στο +13 στο 30΄ (60-47). Ο Ιόνιος από την άλλη ήταν κακός με αποτέλεσμα να σημειώσει μόλις 9 πόντους βρισκόμενος πίσω με διψήφια διαφορά.

Η Δόξα τρέχοντας σερί 9-0 θέλησε να "καθαρίσει" το παιχνίδι (69-47) με τον Ιόνιο να μην μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο καθώς η συγκέντρωση στην άμυνα των γηπεδούχων ήταν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Οι πρώτοι πόντοι του Ιονίου ήρθαν μόλις στο 34΄ με το 4ο εύστοχο τρίποντο του Μασλαρινού όμως ο Γυφτοκώστας είχε βγει με τη σειρά του μπροστά κρατώντας τη διαφορά σταθερά άνω των 20 πόντων (72-50). Επιμέρους 9-2 του Ιονίου έριξε απλώς τη διαφορά στους 15 (74-59). Τελικό σκορ 78-61 με τη Δόξα Πύρρου Άρτας να κατακτά την πρώτη νίκη και να χρειάζεται μία ακόμα για να στεφθεί πρωταθλήτρια. Η σειρά των τελικών μεταφέρεται στην Κέρκυρα το επόμενο Σάββατο με τον Ιόνιο να χρειάζεται "πάση θυσία" τη νίκη προκειμένου να ισοφαρίσει και οι δύο ομάδες να οδηγηθούν σε τρίτο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 42-38, 60-47, 78-61

Διαιτητές: Πλιάκος-Ντάγκας

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης 14(2), Γυφτοκώστας 11(3), Τσατάλας 23(2), Βασιλείου, Δόνος 8(1), Μάνθας 2, Μπάλλας 8, Θώδης 12(1)

Ιόνιος (Μακρής): Τσιτσές 4, Θωμαΐδης 10, Γεωργακόπουλος 2, Μπακιρτζής 6(1), Σούκερας 4, Παπαδόπουλος 5, Σχορτσιανίτης 1, Μαγκανάς 17(2), Μασλαρινός 12(4)