Τετάρτη 12 Απριλίου 2023

Βίκος Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας 77-80: Στην παράταση "έσβησε" το όνειρο της ανόδου

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, όπως προμηνύονταν άλλωστε και πριν το τζάμπολ εξελίχθηκε το 5ο φετινό παιχνίδι ανάμεσα σε Βίκο Ιωαννίνων και Δόξα Λευκάδας με τους Επτανήσιους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στο τέλος με 80-77 στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ήταν "ασφυκτικά" γεμάτο με κόσμο και από τις δύο ομάδες που δημιούργησαν ένα ιδιαίτερα όμορφο κλίμα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Βίκος Ιωαννίνων πραγματοποίησε κάκιστο ξεκίνημα και αναγκάστηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να κυνηγά διαφορά 15 πόντων (26-11). Σταδιακά βελτίωσε την εικόνα του με αποκορύφωμα το δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 37-26 με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση και τους παίκτες του Καλαμπάκου να φεύγουν τελικά με το ροζ φύλλο από τα Ιωάννινα.

Μαυρογιάννης με 22 πόντους, τους 16 εκ των οποίων σε δεύτερο ημίχρονο και παράταση έκανε μεγάλη προσπάθεια όντας πρωτεργάτης στην επιστροφή της ομάδας του στο παιχνίδι. 16 είχε ο Τσιλούλης, με τους Πάτρα και Djordjevic-Marinkovic να προσθέτουν από 13. Από τη Δόξα Χείλαρης με 20 πόντους και Τζόλος με 19 ήταν καταλύτες ώστε να έρθει η νίκη, με τον Βακουφτσή να προσθέτει 12 με τους 11 όμως στο πρώτο ημίχρονο και τον Μανάκα να ακολουθεί με 11.

Τρομερά άστοχος στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Βίκος με τη Δόξα με τους Μανάκα και Βακουφτσή να μοιράζονται τους πόντους να προηγείται με 8-2 στο 4΄. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να σουτάρουν με πολύ χαμηλά ποσοστά με τους παίκτες του Καλαμπάκου να έχουν επιβάλει απόλυτα το παιχνίδι τους. Ο Χείλαρης μπήκε στην εξίσωση (5 μαζεμένοι πόντοι) με το σκορ να γίνεται 17-5. Οι Γιαννιώτες πίεσαν καλύτερα στην περιφέρεια μειώνοντας σε μονοψήφιο νούμερο (19-11) όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν εκ νέου τις λύσεις και με σερί 7-0 και buzzer beater του Τζόλου έκαναν το σκορ 26-11 στο 10΄.

Η άμυνα των Γιαννιωτών ήταν εξαιρετικά βελτιωμένη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ενώ την ίδια ώρα μπαίνοντας από νωρίς στο bonus των βολών με τα 5 ομαδικά της Δόξας και όντας εύστοχος μείωσε με επιμέρους 10-2 σε 30-21. Ο Χείλαρης με δύο πάρα πολύ δύσκολα σουτ, ένα από την περιφέρεια στο τέλος του χρόνου και ένα drive έφτασε τους 10 πόντους κάνοντας τη ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα με τον Βακουφτσή με νέο τρίποντο να γίνεται επίσης διψήφιος (11 πόντοι) στέλνοντας τη διαφορά στο +15 (38-23). Ο Djordjevic-Marinokovic "κουβάλησε" την ομάδα του μέχρι και το ημίχρονο (7 πόντοι) με το Βίκο να μειώνει στους 11 (41-30) χάνοντας ευκαιρία με τον Τσιλούλη στον αιφνιδιασμό να ρίξει σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά καθώς ο Μανάκας τον σταμάτησε και στην εξέλιξη της φάσης ο Μαυρογιάννης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Τσιαβέ. Ο Θεσσαλός guard με 2/2 βολές έκανε το σκορ 43-30 με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με 43-32 με καλάθι του Djordjevic-Marinkovic.

Ο Θωμάς Κωστόπουλος είδε τους παίκτες του να βγαίνουν από τα αποδυτήρια με το "μαχαίρι στα δόντια" και με σερί 7-0 να φτάνουν στο -4 (43-39 στο 23΄). Ο Τζόλος με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε "ανάσα" στην ομάδα του (47-39). Λίγο μετά με το σκορ στο 47-41 υπέρ της Δόξας οι διαιτητές χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον Πάτρα με τον Τζόλο να ευστοχεί στις βολές και τον Χείλαρη με τρίποντο να κάνει το 52-41. Ο Βίκος αντέδρασε μειώνοντας με σερί 5-0 σε 52-46 ενώ με τον Μαυρογιάννη να βάζει μεγάλο τρίποντο το δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-49.

Γρήγορο 4-0 σερί έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (53-53) με το Βίκο Ιωαννίνων να παίρνει για πρώτη φορά το πολυπόθητο προβάδισμα με τρίποντο του εξαιρετικού στο δεύτερο μισό Μαυρογιάννη (56-55). Το κακό για τους γηπεδούχους ήταν ότι ήδη από το 33΄ είχαν συμπληρώσει τα 5 ομαδικά. Οι Γιαννιώτες έχτισαν διαφορά 7 πόντων (65-58) αλλά είδαν τους Πάτρα και Djordevic Marinkovic να αποβάλλονται με 5 φάουλ. Σερί 5-0 των Επτανήσιων τους έδωσε τη δυνατότητα να μειώσουν σε 65-63. 1:41 για το φινάλε και οι γηπεδούχοι κρατούσαν "σφιχτά" τα ηνία με 3/4 βολές του Τσιλούλη (68-63). Οι Λευκαδίτες είχαν τις απαντήσεις καταφέρνοντας με σερί 6-0 και μεγάλο floater του Τζόλου να προσπεράσουν με 69-68.

Ο Μαυρογιάννης στην τελευταία φάση πήρε φάουλ από τον Χείλαρη σε προσπάθεια τριών πόντων όμως ήταν άστοχος στις δύο πρώτες βολές βάζοντας τελικά την τρίτη κάνοντας το 69-69 με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Λευκαδίτες έβαλαν τη μπάλα στο ζωγραφιστό προηγούμενοι με 74-70. Ο Μαυρογιάννης αρχικά με τρίποντο και ο Καλαμπάκας εν συνεχεία με 2/2 βολές έκαναν το 75-74 υπέρ της ομάδας τους όμως ο Χείλαρης με έμμεσο τρίποντο έφερε τη Δόξα στο 77-75. Ο Τσιλούλης υπέπεσε σε λάθος στην επόμενη κατοχή με τον Κουρτίδη με νέες εύστοχες βολές να δίνει "αέρα" 4 πόντων στη Δόξα (79-75). Ο Καλαμπάκας έδωσε παράταση στην αγωνία κάνοντας το 79-77 με το χρονόμετρο να δείχνει 23΄΄. Ο Βίκος έκανε το φάουλ για να σταματήσει το χρόνο με τον Κουρτίδη με 1/2 να κάνει το 80-77. Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι βρήκαν το ελεύθερο σουτ με τον Τσιλούλη να αστοχεί από την κορυφή και τον Σταυρόπουλο στη συνέχεια να αστοχεί επίσης σε δύσκολο σουτ.

ο τρομερός πίσω από τα 6.75 Μαυρογιάννης

Το τελικό 80-77 έδωσε στη Δόξα Λευκάδας το εισιτήριο για την επόμενη φάση των playoff με το Βίκο Ιωαννίνων να μένει με "άδεια χέρια".

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 32-43, 49-53, 69-69 (κ.α.), 77-80 (παρ.)

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης-Σιταρίδης

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Γυφτάκης, Αναγνωστάκης 7(1), Μαυρογιάννης 22(4), Ιωαννίδης, Τσιλούλης 16, Πάτρας 13, Καλαμπάκας 4, Σταυρόπουλος 2, Κοτσάνος, Djordjevic-Marinkovic 13(2)

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος-Νούσης): Χείλαρης 20(3), Σταματέλος, Βακουφτσής 12(1) Ντόβας, Τσιαβές 6, Τζόλος 19(1), Μανάκας 11, Κουρτίδης 5, Vujovic 4, Βαγενάς 3(1)