Κυριακή 2 Απριλίου 2023

Ανόρθωση Βόλου-Παραμυθιά 77-60: Από την 7η θέση στα playout η Παραμυθιά

Την ήττα με σκορ 77-60 γνώρισε η Παραμυθιά από την Ανόρθωση Βόλου σήμερα το απόγευμα τερματίζοντας τελικά στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με τους Βολιώτες να κατακτούν την 6η θέση.

Σωτηρίου με 17 πόντους, Χάιδος με 15 και Krypci με 10 οι 3 που ξεχώρισαν από τους "πράσινους" στο ντεμπούτο του Θοδωρή Τσιρώνη στον πάγκο της ομάδας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία με 21-15 με την Παραμυθιά να μένει κοντά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο στο -7 (36-29 στο 20΄).

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 54-46 στο 30΄ όμως στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά η Ανόρθωση ήταν κυρίαρχη με το επιμέρους 23-14 να φέρνει το τελικό 77-60.

Αντίπαλος της Παραμυθιάς στον 1ο γύρο των playout θα είναι η Αγριά με τους "πράσινους" να χρειάζονται μία νίκη για την πρόκριση στην επόμενη φάση καθώς είναι ήδη στο 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-29, 54-46, 77-60

Διαιτητές: Σελεβός-Ηλιόπουλος

Ανόρθωση Βόλου (Καπουρνιώτης-Ζαφειρίου): Καραγεώργος 9(1), Γκοντόπουλος 15(2), Ζησόπουλος 2, Μπόγδανος 28(4), Τσιακλαγκάνος 7(1), Σταθούρος, Σιμάκης 8, Σκαμάγκας 6(2), Παρασκευάς 2

Παραμυθιά (Τσιρώνης): Χάιδος 15(2), Ματσάγγας 3(1), Κρικώνης 6, Βάτσιος 3(1), Τάχιας, Σωτηρίου 17(1), Κατσίβελος 1, Krypci 10, Μάλλιος 5(1)