Σάββατο 8 Απριλίου 2023

Δόξα Λευκάδας-Βίκος Ιωαννίνων 73-62: Ισοφάρισε τη σειρά η Δόξα, τελικός τη Μεγάλη Τετάρτη

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Στο 5ο και τελευταίο φετινό παιχνίδι ανάμεσα σε Βίκο Ιωαννίνων και Δόξα Λευκάδας θα κριθεί ποια ομάδα θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση των playoff καθώς οι Λευκαδίτες επικράτησαν των Γιαννιωτών σήμερα το απόγευμα στην έδρα τους με 73-62 ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2.

Μαυρογιάννης με 16 πόντους, Τσιλούλης με 14 και Djordjevic-Marinkovic με 12 οι διψήφιοι από την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου. Από τους γηπεδούχους μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Τζόλος με 21 πόντους, Μανάκας με 14, Ντόβας με 12 και Τσιαβές με 11 τον ακολούθησαν.

Χαμηλό το σκορ στην πρώτη περίοδο με την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου με καλή άμυνα να βρίσκεται στο 13-6 στα 59΄΄ πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Τσιαβέ έκανε το 13-9 με τον Αναγνωστάκη να αστοχεί στην επόμενη επίθεση και το σκορ να μένει ως έχει στο 10΄.

Ένα τρίποντο του Σταυρόπουλου έκανε το 16-9 στο 12΄ με τον Πάτρα στη συνέχεια να φέρνει τους Γιαννιώτες σε double score με 18-9. Με επιμέρους 10-2 οι Επτανήσιοι μείωσαν στον πόντο (20-19) με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν άμεσα ξεφεύγοντας με 25-19. Τελικά η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν αυτή που πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με βραχεία κεφαλή με 27-26 μετά από επιμέρους 8-1.

Μεγάλο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια και τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Δόξα και Βίκος αντάλλαξαν τρίποντα με Χείλαρη και Καλαμπάκα με το σκορ στο 44-44 και τον Τζόλο με νέο σουτ από την περιφέρεια να διαμορφώνει το σκορ στο 30΄ (47-44).

Οι Λευκαδίτες έχτισαν διαφορά 7 πόντων στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου (53-46) με τον Βίκο να χάνει με 5 φάουλ τον Πάτρα. Λίγο μετά ένα τρίποντο του Μαυρογιάννη έκανε το σκορ 57-53 με τον Μανάκα με έμμεσο τρίποντο να φέρνει την ομάδα του ξανά στο +7 (60-53). Ο Βίκος βρισκόταν στο -6 όμως η Δόξα με τους Τζόλο και Ντόβα, που έκαναν μεγάλες εμφανίσεις, αλλά και τον Μανάκα πήγε σε διψήφια διαφορά (68-57) περίπου στα 2΄ πριν το τέλος. Η Δόξα Λευκάδας έφτασε στο τελικό 73-62 ισοφαρίζοντας τη σειρά στο 2-2. Πλέον τη Μεγάλη Τετάρτη στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων θα κριθούν τα πάντα στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς το οποίο όποιος κερδίσει θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση εκεί που περιμένει ήδη η Γέφυρα.

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 27-26, 47-44, 73-62

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Δέλλας-Αναστασιάδης Β.

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος-Νούσης): Χείλαρης 7(1), Σταματέλος 3(1), Βακουφτσής, Ντόβας 12(3), Τσιαβές 11(2), Τζόλος 21(4), Μανάκας 14, Κουρτίδης 4, Vujovic 1

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Γυφτάκης, Αναγνωστάκης 2, Μαυρογιάννης 16(2), Ιωαννίδης, Τσιλούλης 14(1), Πάτρας 5, Δήμος, Καλαμπάκας 8(1), Σταυρόπουλος 3(1), Κοτσάνος 2, Djordjevic-Marinkovic 12(2)