Κυριακή 5 Μαρτίου 2023

Ioannina WBC-Άρης 41-70: Στην 3η θέση στην κανονική περίοδο το Ioannina WBC μετά την ήττα από τον Άρη

Με ήττα από τον δυνατό Άρη με σκορ 70-41 ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος σήμερα το μεσημέρι το Ioannina WBC τερματίζοντας στην 3η θέση του 3ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Στα playoff η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού θα αντιμετωπίσει την Ολύμπια Λάρισας που τερμάτισε στη 2η θέση στην ισοβαθμία με τις Γιαννιώτισσες.

Παπαδοπούλου με 14 πόντους και Ξανθοπούλου με 13 ξεχώρισαν από το Ioannina WBC με τον Άρη να έχει τη Νάστου πρώτη σκόρερ με 19.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης είχε τα ηνία με 13-6 στο 6΄ καταφέρνοντας να βρεθεί μπροστά στο 10΄ με διψήφια διαφορά (21-10). Οι επιθέσεις δεν είχαν τον πρώτο λόγο μέχρι και το ημίχρονο με την ιστορική ομάδα της Θεσσαλονίκης πάντως να βρίσκεται στο 29-15 στο 20΄.

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχες προσπάθησαν με "αιχμή του δόρατος" την Παπαδοπούλου (7 πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο) όμως οι φιλοξενούμενες με τη Νάστου να σημειώνει 10 πόντους ανέβασαν σε ακόμα μεγαλύτερα επίπεδα τη διαφορά (54-32 στο 30΄). Τελικό σκορ 70-41 με το Ioannina WBC να ολοκληρώνει τη regular season με ρεκόρ 10-6 και να περιμένει πλέον τα playoff.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 15-29, 32-54, 41-70

Διαιτητές: Δικταπανίδης-Κασούμης

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 13, Γιωτίτσα 2, Μάντζιου Ε., Μπαρτζώκα, Τσακτσίρα, Φαγογένη 2, Δημητριάδου 2, Παπαδιά 4, Παπαδοπούλου 14, Πανούτσου 4

Αρης (Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 3(1), Κυρπιζλίδου 2, Τζημορώτα 9(1), Κουμαντσιώτου 7, Παπαϊωάννου 6, Εφραιμίδου 4, Δροσούνη 5, Νάστου 19(4), Μιχαηλίδου 7(1), Ιγγλέζου 8(2).