Κυριακή 12 Μαρτίου 2023

Ολύμπια Λάρισας-Ioannina WBC 41-54: Έκανε το break παίρνοντας "κεφάλι" στη σειρά

Σοβαρό και συγκεντρωμένο από το πρώτο δεκάλεπτο παρουσιάστηκε το Ioannina WBC σήμερα το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης φεύγοντας με το ροζ φύλλο με 54-41 επί της Ολύμπιας Λάρισας "σπάζοντας" την έδρα της κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

25 πόντους με 5 τρίποντα σημείωσε η Ξανθοπούλου με την Ντόκου να την ακολουθεί έχοντας 12. Κουτσουνούρη με 20 η καλύτερη της Ολύμπιας.

Με την Ξανθοπούλου να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση στο ξεκίνημα του αγώνα (15 πόντοι) το Ioannina WBC έθεσε το ρυθμό του παιχνιδιού βρισκόμενο μπροστά με +11 στο 10΄ (24-13). Η άμυνα ήταν το σήμα κατατεθέν και στη συνέχεια για την ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού που κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 36-22.

Οι φιλοξενούμενες ήταν οι απόλυτες πρωταγωνίστριες στο τρίτο δεκάλεπτο κρατώντας πάρα πολύ χαμηλά τις Θεσσαλές με τη διαφορά να πηγαίνει στους 20 στο 30΄ (47-27). Το τελικό 54-41 έδωσε στο Ioannina WBC μία σπουδαία νίκη κάνοντας το 2-1 στη σειρά. Επόμενο παιχνίδι την ερχόμενη Κυριακή στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 22-36, 27-47, 41-54

Διαιτητές: Αβραμίδου-Παπαγιώτης

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Χριστοφοράκη 8(2), Καρτσαμάρη 7, Λιάσκου 3, Μιχαηλίδου 1, Τίγκα 2, Κουτσουνούρη 20(1), Σταυροπούλου, Παπαγεωργίου

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 25(5), Ντόκου 12(2), Μάντζιου Ειρ. 3(1), Φαγογένη 1, Τσακτσίρα, Δημητριάδου, Παπαδιά, Παπαδοπούλου 6, Γιωτίτσα 1, Μάντζιου Αν. 4, Πανούτσου 2