Σάββατο 18 Μαρτίου 2023

Βίκος Ιωαννίνων-Νίκη Βόλου 92-53: Μία "ανάσα" από την κατάληψη της 1ης θέσης μετά τη 15η νίκη (vid)

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Καταφέρνοντας να οικοδομήσει ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο μεγάλες διαφορές ο Βίκος Ιωαννίνων επικράτησε εύκολα με 92-53 της Νίκης Βόλου σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο κατακτώντας τη 15η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα παραμένοντας μόνος στην 1η θέση.

Djordjevic-Marinkovic με 24 πόντους ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, από 11 πρόσθεσαν Αναγνωστάκης-Τσιλούλης με τον Καλαμπάκα να έχει 10. Από πλευράς Βολιωτών 15 πόντους σημείωσε ο Σιπητάνος, 12 ο Παπαδόπουλος και 11 ο Βρεττάς. Να σημειωθεί ότι ο Βίκος Ιωαννίνων ολοκλήρωσε τα εντός έδρας παιχνίδια του στην κανονική περίοδο όντας αήττητος.

Με το Djordjevic-Marinkovic σε κέφια από το ξεκίνημα του αγώνα ο Βίκος βρέθηκε μπροστά με 13-6 με τον Σέρβο forward να μετρά 8 πόντους με 4/4 δίποντα. Στο 5΄ οι Γιαννιώτες έχτισαν την πρώτη τους διψήφια διαφορά με 18-7 με τον Djordjevic-Marinkovic να φτάνει τους 13 πόντους και να γίνεται από νωρίς ο πρώτος διψήφιος. Λίγο αργότερα το +18 (27-9) έδειχνε τη συγκέντρωση των παικτών του Θωμά Κωστόπουλου με τη Νίκη Βόλου να βγάζει αντίδραση μειώνοντας με επιμέρους 9-2 σε 29-18 στο 10΄.

Ένα όμορφο καλάθι του Σιπητάνου έφερε την ομάδα του στο -9 (29-20) όμως οι γηπεδούχοι είχαν την άμεση απάντηση. Με πρωταγωνιστή τον Αναγνωστάκη (5 πόντοι) έτρεξαν σερί 9-0 φτάνοντας εκ νέου στο +18 (38-20). Ο coach Μαύρος κάλεσε άμεσα το time out όμως ο Βίκος με τον εξαιρετικό Αναγνωστάκη να ευστοχεί για δεύτερη φορά πίσω από τα 6.75 έκανε το σκορ 41-20. Ο Τσιλούλης άρχισε να παίρνει περισσότερες προσπάθειες μέχρι και το ημίχρονο όντας εύστοχος με το σκορ στο 20΄ να είναι 54-29. Η βελτίωση στην άμυνα των Γιαννιωτών ήταν εμφανής καθώς δέχτηκαν μόλις 11 πόντους.

Τα πολλά λάθη στα πρώτα 5΄ της τρίτης περιόδου δεν άφηναν τους γηπεδούχους να βρουν επιθετικό ρυθμό με τη διαφορά πάντως να μένει σταθερά σε υψηλά επίπεδα (59-37). Ο Djordjevic-Marinkovic άρχισε να σκοράρει ξανά με μεγάλη συχνότητα με το Βίκο είναι στο 65-41 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ένα έμμεσο τρίποντο του Τσιλούλη έμελλε να διαμορφώσει το 68-41 στο 30΄.

Ο coach Κωστόπουλος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί πολύ με την ομάδα του διατηρεί τη διαφορά άνετα γύρω ή και πάνω από τους 30 πόντους (82-51). Γυφτάκης και Ιωαννίδης είχαν παραγωγικά λεπτά με τον Λαμπρόπουλο περίπου 4΄ πριν το φινάλε να πατά για πρώτη φορά παρκέ και λίγο αργότερα τον ακολούθησε ο νεαρός Αποστόλου. Το τελικό σκορ ήταν 92-53 με το Βίκο Ιωαννίνων να κατακτά τη 15η νίκη του βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 15-2.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου θα ταξιδέψει στη Λαμία για να αντιμετωπίσει τον Έσπερο τον οποίο είχε κερδίσει με 83-53 στον 1ο γύρο. Αυτό θα είναι το τελευταίο παιχνίδι για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 54-29, 68-41, 92-53

Διαιτητές: Λόρτος-Σιταρίδης-Αναστασιάδης Γ.

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καϊκας): Αποστόλου, Γυφτάκης 6(1), Αναγνωστάκης 11(3), Μαυρογιάννης 8, Ιωαννίδης 8, Τσιλούλης 11(2), Πάτρας 6, Δήμος 2, Καλαμπάκας 10(2), Λαμπρόπουλος, Κοτσάνος 6, Djordjevic-Marinkovic 24(2)

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Τσιριγωτάκης): Βρεττάς 11(1), Κωστούλας 5(1), Βερτζάγιας, Σιπητάνος 15(3), Κουτίνας 4, Παπαδόπουλος 12, Δελεντζές 2, Σπανόπουλος, Έντο, Βλαχογιάννης 4, Τσεσμετζίδης