Κυριακή 26 Μαρτίου 2023

Κερκυραϊκός-Θρύλος Ιωαννίνων 71-73: Νίκη "χρυσάφι" και τώρα τελικός με Λέοντα για το Θρύλο

Μία σπουδαία νίκη κατάφερε να κατακτήσει σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας ο Θρύλος Ιωαννίνων που επικράτησε με 73-71 του Κερκυραϊκού βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 6-9.

Σκούμπος με 17 πόντους, Μπαζάκας με 15 και Τζίμας με 9 και μεγάλο τρίποντο στο φινάλε ξεχώρισαν από τη γιαννιώτικη ομάδα. Από τους Φαίακες 26 σημείωσε ο Ίσσαρης, 19 ο Περούλης και 10 ο Σπύνουλας.

Στην πρώτη περίοδο και συγκεκριμένα μέχρι και το 7΄ ο Θρύλος ήταν μπροστά στο σκορ όμως ο Κερκυραϊκός "χτυπώντας" με drive το γύρισε βρισκόμενος στο 21-15 στο 10΄. Ο coach Κοσμάς γύρισε την άμυνά του σε ζώνη έχοντας ψηλό σχήμα (Μπαζάκας-Ράπτης-Φώτης από το "3"-"5") και με τον Τουλιά να σημειώνει 7 πόντους προσπέρασε με 33-27. Εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα οργανωτικά ο Τζίμας. Ημίχρονο στο 35-34 υπέρ του Θρύλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες ξέφυγαν με +9 (52-43) αναγκάζοντας τον coach Γεωργίου να καλέσει το time out. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς με τον Ίσσαρη πρωταγωνιστή (3 μαζεμένα τρίποντα) έτρεξαν σερί 13-0 κάνοντας το 56-52. Ένα καλάθι του Μπαζάκα διαμόρφωσε το 56-54 στο 30΄.

Ο Κερκυραϊκός βρέθηκε στο +5 (63-58) στα 2:50 για το τέλος με το Θρύλο να απαντά με σερί 5-0 κάνοντας το 63-63. Οι εναλλαγές στην πρωτοπορία στη συνέχεια ήταν αρκετές  με τον Περούλη με τρίποντο να φέρνει την ομάδα του στο 71-69. Ο Τζίμας με μεγάλο σουτ από την περιφέρεια έβαλε σε ρόλο οδηγού το Θρύλο με 72-71. Οι Γιαννιώτες έβγαλαν την άμυνα με τον Ιωαννίδη με 1/2 βολές να κάνει το 73-71. Ο Αθανασίου πήρε το σουτ από τη γωνία για τους γηπεδούχους όντας όμως άστοχος. Τελικό σκορ 73-71 με την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά να κατακτά τη μεγάλη νίκη.

Τελικός είναι το παιχνίδι του επόμενου Σαββάτου για το Θρύλο Ιωαννίνων με το Λέοντα Κέρκυρας κάτι που ισχύει και για τους Φαίακες. Από την άλλη ο Κερκυραϊκός αντιμετωπίζει σε τοπικό ντέρμπι το Φαίακα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-35, 56-54, 71-73

Διαιτητές: Ζέρβας-Ντάγκας

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Μητρόπουλος, Σπίνουλας 10, Πέτας 4, Αθανασίου 6, Ίσσαρης 26(6), Περούλης 19(3), Ρουμελιώτης 2, Περατινός, Παπαβλασόπουλος 4(1), Θεόδοτος

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς-Παπαδόπουλος): Τουλιάς 7(1), Τζίμας 9(2), Ιωαννίδης 6(1), Κυράννας 8(2), Παπαζυγούρας 4, Σκούμπος 17(3), Φώτης 2, Ράπτης 3(1), Βελογιάννης 2, Μπαζάκας 15(3)