Σάββατο 11 Μαρτίου 2023

Α.Ο. Φιλοθέης-Αχιλλέας Νεοχωρίου 59-34: Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Παππά κατέκτησε την 6η νίκη

Έχοντας τον Παππά σε τρομερή κατάσταση για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, καθώς σημείωσε τους 38 από τους 59 πόντους της ομάδας του, ο Α.Ο. Φιλοθέης επικράτησε με 59-34 του Αχιλλέα Νεοχωρίου σήμερα το μεσημέρι στο ΔΑΚ Άρτας φτάνοντας τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα.

Από τους φιλοξενούμενους ο Αρχιμανδρίτης είχε 12 πόντους. Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο στο τέλος του οποίου η Φιλοθέη ήταν στο 14-11 διαδέχτηκε μία πολύ καλή δεύτερη περίοδος για τους παίκτες του Ζολώτα με το επιμέρους 15-3 να τους στέλνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με 29-14.

Η Φιλοθέη συνέχισε να έχει σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και στη συνέχεια του αγώνα (44-28 στο 30΄) φτάνοντας στο τελικό 59-34.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-14, 44-28, 59-34

Διαιτητές: Γεροδήμος-Τσίγας

Α.Ο. Φιλοθέης (Ζολώτας): Χήρας 5, Κατσιγιάννης, Γιαννάκος, Γάκης, Βάντζος, Βλάχος, Παππάς Κ. 38(7), Ζολώτας 8, Παππάς Θ, Μπαρκούζος 8

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Χαλκιάς): Σκληβανίτης 6, Τσώλης, Δήμος, Ράγγος 4, Γεωργάκης, Αρχιμανδρίτης 12, Τσιπούρας, Σούτας 4, Σιαπέρας 4, Χαλκιάς 4