Δευτέρα 6 Μαρτίου 2023

Γ.Σ. Άνω Πόλη Άρτας-ΠΑΣ Γιάννινα 56-54: Νίκη γοήτρου για την Άνω Πόλη που έβαλε τέλος στο αήττητο του ΠΑΣ Γιάννινα

Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε χθες το μεσημέρι στο Νέο Τ9 Άρτας με τους δύο πρώτους του Β΄ ομίλου, ΠΑΣ Γιάννινα και Άνω Πόλη Άρτας, να "διασταυρώνουν τα ξίφη" τους και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη γοήτρου με 56-54 σπάζοντας το αήττητο των Γιαννιωτών.

Ξυλογιάννης με 16 και Ζήκος με 12 ξεχώρισαν από την ομάδα της Άρτας ενώ από τον ΠΑΣ Γιάννινα Τσιμπέρης με 13 και Τσίρμπας-Αναγνώστου με 10 ήταν οι διψήφιοι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλοί στο πρώτο δεκάλεπτο το τέλος του οποίου τους βρήκε στο +5 (15-10) ενώ με τον ίδιο τρόπο κύλισε το παιχνίδι μέχρι και το ημίχρονο με τους "κυανόλευκους" να διατηρούν αυτή την απόσταση στο 20΄ (31-26).

Η τρίτη περίοδος ήταν διαφορετική ιστορία καθώς οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με την άμυνα ζώνης να δημιουργεί προβλήματα στους Γιαννιώτες και με επιμέρους 21-5 βρέθηκαν στο +11 στο 30΄ (47-36).

Η ομάδα του Νίκου Πάνου είχε τις απαντήσεις καταφέρνοντας με επιμέρους 18-7 να φέρει το παιχνίδι στο 54-54 λίγο πριν το τέλος. Στα 2.6΄΄ πριν το φινάλε ο Παππάς ήταν ο παίκτης που έμελλε να βάλει το μεγάλο καλάθι καθώς έκανε το 56-54 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην τελευταία κατοχή να μη βρίσκει τη λύση.

Η Άνω Πόλη Άρτας βελτίωσε το ρεκόρ της στο 9-2 ανεβαίνοντας στην κορυφή έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από τον ΠΑΣ Γιάννινα που υπέστη την πρώτη του ήττα έχοντας ρεκόρ 9-1. Ο ΠΑΣ χρειάζεται μία νίκη στα τελευταία δύο παιχνίδια για να "κλειδώσει" και μαθηματικά την άνοδο στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-31, 47-36, 56-54

Διαιτητές: Πλιάκος-Γαληνάς Χρ.

Γ.Σ. Άρτας Άνω Πόλη (Φιλίππου): Θανάσης 4, Ζαβερδινός, Βαρέλης 3(1), Ζήκος 12, Ξυλογιάννης 16(2), Νούτσος 7(1), Σχίζας, Ανδρέου 5(1), Αναγνώστου 1, Παππάς 2, Γκανιάτσας 6

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παδιός 3(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου 10(2), Παπαδόπουλος, Τσιμπέρης 13(1), Γκανιάτσας, Μπουραντάς 5, Κοτζαμάνης, Γιαννόπουλος Π. 8, Γιαννόπουλος Λ. 4, Σταμέλος 5, Τζαλοκώστας 4, Εκκλησίαρχος 2

φωτο Γ.Σ. Άνω Πόλη Άρτας: artagoal.gr