Σάββατο 11 Μαρτίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα-Α.Ο. Λούρου 101-44: Ανέβηκε στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ο ΠΑΣ Γιάννινα

Την άνοδο στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγυρίζει από χθες το απόγευμα ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά την εύκολη επικράτηση με 101-44 επί του Α.Ο. Λούρου μία αγωνιστική πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

Οι Γιαννιώτες χρειαζόταν μία νίκη στα τελευταία δύο παιχνίδια του πρωταθλήματος προκειμένου να εξασφαλίσουν την άνοδο και την πέτυχαν χθες το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Παδιός με 15 πόντους, Τριανταφυλλόπουλος με 13, Μπουραντάς με 12, Παπαδόπουλος και Κοτζαμάνης με 11 ξεχώρισαν από την ομάδα του Νίκου Πάνου με τον έμπειρο προπονητή να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του και όλοι τους να σκοράρουν. Από το Λούρο 18 σημείωσε ο Ροπόκης.

Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα με το 44-30 του πρώτου ημιχρόνου να τους φέρνει σε διψήφια απόσταση ήδη από το πρώτο μισό του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καταιγιστικός και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σημειώσουν ούτε ένα πόντο (!). 27-0 το επιμέρους σκορ με το 71-30 να τον φέρνει μία "ανάσα" από το 10 ροζ φύλλο της σεζόν. Αυτό ήρθε με το τελικό 101-44 με τους "κυανόλευκους" να έχουν ένα ακόμα τελευταίο παιχνίδι την επόμενη Κυριακή απέναντι στον Αχιλλέα Νεοχωρίου για το τυπικό φινάλε σε μία άκρως επιτυχημένη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 44-30, 71-30, 101-44

Διαιτητές: Θώμος Ν.-Αναγνωστόπουλος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παδιός 15(3), Τριανταφυλλόπουλος 13(1), Παπαδόπουλος 11, Τσιμπέρης 6, Γκανιάτσας 5, Μπουραντάς 12, Κοτζαμάνης 11, Γιαννόπουλος Π. 8, Γιαννόπουλος Λ. 5, Σταμέλος 2, Τζαλοκώστας 8, Καρκαντέλος 5(1)

Α.Ο. Λούρου (Καποτος): Πέτρου 6, Αναστασιάδης 9, Σιγιάννης, Λιόλιος, Τόκης 2, Ροπόκης 18, Καποτος 2, Βασιλείου, Καραμπίνης 3(1), Μπαρτζώκας 4