Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2023

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 93-63: Ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι στη regular season

Μία από τις πιο δύσκολες αποστολές του πρωταθλήματος είχε σήμερα το μεσημέρι ο ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό γνωρίζοντας την ήττα με 93-63.

Οι Γιαννιώτισσες αγωνίστηκαν χωρίς την Briggs με την Ewodo να σημειώνει 20 πόντους έχοντας ακόμα 3 ριμπάουντ, τη Σαρηγιαννίδου να έχει 14 με 3 ριμπάουντ, την Μαρίνη 13 με 4 ασίστ και την Effa να γεμίζει τη στατιστική με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

Το ξεκίνημα του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ιδανικό καθώς προηγήθηκε με 10-4 στο 4΄ με την απάντηση των γηπεδούχων να είναι ηχηρή καθώς με σερί 14-0 μέχρι και το φινάλε της περιόδου βρέθηκαν στο 18-10 στο 10΄.

Μέχρι περίπου και το 13΄ οι φιλοξενούμενες έμειναν κοντά στο σκορ (25-17) με τις "ερυθρόλευκες" των πολλών επιλογών και λύσεων με επιμέρους 16-3 να φτάνουν τη διαφορά πάνω από τους 20 (41-20 στο 17΄). Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Ολυμπιακό με το συνολικό επιμέρους σκορ να είναι 33-14 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 51-24.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΣ προσπαθούσε να μειώσει έχοντας σαφώς πιο ανταγωνιστική εικόνα με τις παίκτριες του Νίκλα να ελέγχουν πάντως απόλυτα το παιχνίδι και τις επιθέσεις των δύο ομάδων να έχουν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο (78-48 στο 30΄).

Με 2/2 τρίποντα της άχαστης από τα 6.75 Ewodo (5/5 συνολικά) ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο (78-54) χωρίς πάντως να αλλάξει δραματικά το σκηνικό. Τελικό σκορ 93-63 με τον ΠΑΣ Γιάννινα την επόμενη εβδομάδα να υποδέχεται τον Ο.Α. Χανίων στο τελευταίο παιχνίδι της regular season.