Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023

Β.Α.Ο. Άρτας-Παναιτωλικός 81-55: Σούπερ δεύτερο ημίχρονο και βαθμολογική "ανάσα" για τον Β.Α.Ο. Άρτας

Μία νίκη που τη χρειαζόταν πάρα πολύ κατάκτησε ο Β.Α.Ο. Άρτας σήμερα το μεσημέρι στην έδρα του με 81-55 επί του Παναιτωλικού.

Ο Παναγιώτης Ασπρούδης είδε πολλούς παίκτες του να βρίσκονται σε καλή μέρα με τον Γείτονα να είναι πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, τον Μπαρτζώκα να προσθέτει 15, τον Τσίκο 14, τον Γεωργάκη 12 και τον Θεοδωρόπουλο 10.

Οι Αρτινοί είχαν διαφορά 8 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-30 στο 20΄) και προϊόντος του χρόνου κατάφεραν να ανεβάσουν την απόδοσή τους φτάνοντας σε διψήφια διαφορά στο 30΄ (55-41). Η τελευταία περίοδος ήταν το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για τον Β.Α.Ο. καθώς με επιμέρους 26-14 κατάφερε να φτάσει στη νίκη με το τελικό 81-55.

Στο 3-9 το ρεκόρ του Β.Α.Ο. Άρτας που την επόμενη Κυριακή ταξιδεύει στο Μεσολόγγι για να αντιμετωπίσει τον Λέοντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-30, 55-41, 81-55

Διαιτητές: Εδιαρόγλου-Γεωργίου

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Τσίκος 14(3), Γκαρτζονίκας 2, Γεωργάκης 12(2), Μπαρτζώκας 15, Τσιώλας, Θεοδωρόπουλος 10, Γείτονας Χρ. 20(3), Σιατής, Γείτονας Στ. 6, Τζελέπης 2, Δημητρίου

Παναιτωλικός (Σταμάτης): Γκότσης 17(1), Κακκος 11(2), Καλαμπαλικης, Κακκος Χ, Κοτσώνης 9(1), Ζαρκαδας 4, Έξαρχος 6(1), Πιστιολης 8(1), Τσωλας, Μινασιαν

Το δελτίο τύπου του Β.Α.Ο. Άρτας για τα υπόλοιπα αγωνιστικά τμήματα:

Τρεις αγώνες για αυτό το Σαββατοκύριακο με το παιδικό μας τμήμα να κάνει την αρχή το Σάββατο μέσα στην Βόνιτσα φτάνοντας σε μια ακόμη νίκη με 36-92.. εξασφαλίζοντας από τώρα την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Ένωσης

Το ματς δεν αντέχει κριτική μιας η ομάδα μας προηγήθηκε με 45-4 στο πρώτο δεκάλεπτο!!! Αξίζει να σημειωθεί ότι σκόραραν όλοι οι παίκτες πού είχε στην διάθεσή του ο προπονητής μας

ΑΟ Βόνιτσας - Β.Α.Ο. ΆΡΤΑΣ 36-92

Β.Α.Ο. ΆΡΤΑΣ (Ασπρούδης): Γκολομαζος Δ, Ψαθάς Α, Σταυραντωνης Α, Μαγκούτης Θ, Γκαρτζονικας Δ, Ρίγανης Κ, Κατσούλης Λ, Ευαγγελόπουλος Γ, Κοντοδημας Ο.

Την Κυριακή οι παμπαίδες μας ταξίδεψαν στη Αμφιλοχία με 6 απώλειες λόγω ιώσεων και η ομάδα μας αγωνίστηκε με 7 παιδιά δημοτικού χάνοντας με 69-34.

Β.Α.Ο. ΆΡΤΑΣ (Ασπρούδης): Μόσχος Δ, Τραντζας Λ, Σαπλαουρας Α, Ψαθάς Φ, Κατσούλης Α, Κατσούλης Σ, Κοντοδημας Ν, Νικολός Γ,Καναρας Α, Κιφοκερης Γ