Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023

Νίκη Λευκάδας-ΠΑΣ Γιάννινα 79-63: Έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του ΠΑΣ Γιάννινα η Νίκη Λευκάδας

φωτο: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Μένοντας πίσω με 16 πόντους διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-30) ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αναγκασμένος να κυνηγά στο σκορ σε όλο το δεύτερο μισό όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από το -10 με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 79-63 με τη Νίκη Λευκάδας να βάζει τέλος στο νικηφόρο σερί των 3 αγώνων που έτρεχε η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη.

Σαρηγιαννίδου με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Ewodo με double double με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες, 2 κλεψίματα και Provo με 16 πόντους οι καλύτερες του ΠΑΣ Γιάννινα από τον οποίο καλή δουλειά έκανε και η Briggs με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα όμως υπέπεσε σε 7 λάθη. Κορυφαία παίκτρια του αγώνα η O' Connor με double double με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, εξαιρετική η Stach με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, κομβική η Carey επίσης με double double με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Μαρίνη-Provo-Σαρηγιαννίδου-Ewodo-Briggs ήταν οι αρχικές επιλογές του Τζον Μαργαρίτη ο οποίος όμως είδε την ομάδα του να μένει πίσω με 8-0 και ενώ οι παίκτριές του είχαν υποπέσει στις δύο πρώτες επιθέσεις σε βήματα. Με την Σαρηγιαννίδου να βάζει 5 γρήγορους πόντους ο ΠΑΣ μείωσε σε 12-7 μπαίνοντας γρήγορα στο "πνεύμα" του αγώνα όμως αμυντικά δεν είχε την εικόνα που έπρεπε με τη Stach με 7 πόντους και απόλυτη ευστοχία να φέρνει την ομάδα της στο 17-9. Ewodo και Provo αξιοποίησαν απόλυτα τις πάσες των Briggs και Σαρηγιαννίδου με τον ΠΑΣ με 2/2 τρίποντα να μειώνει σε 19-15. Η Carey ήταν η παίκτρια που προκαλούσε τα περισσότερα προβλήματα στο low post κερδίζοντας αρκετά φάουλ φέρνοντας τις γηπεδούχες στο +8 (23-15). Οι φιλοξενούμενες έμειναν χωρίς καλάθι για περισσότερα από 3΄ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-15 μετά από τρίποντο της O' Connor.

Με τον τρόπο που έκλεισε η πρώτη περίοδος ξεκίνησε η δεύτερη μόνο που η Stach ήταν αυτή που με τρίποντο έκανε το 29-15. Η Νίκη Λευκάδας έφτασε σε double score μετά από τρίποντο της Ντάλα στον αιφνιδιασμό (34-17) με τις Επτανήσιες να έχουν 5/8 σουτ πίσω από τα 6.75. Οι γηπεδούχες είχαν επιβάλλει απόλυτα το ρυθμό τους φτάνοντας στο +19 στο 16΄ κρατώντας χαμηλά την παραγωγικότητα του ΠΑΣ (41-22). Οι "κυανόλευκες" έτρεξαν σερί 5-0 μειώνοντας σε 41-27 με τη Σαρηγιαννίδου να φτάνει τους 10 πόντους όμως η ομάδα του Νανάκου έκλεισε το ημίχρονο στο 46-30.

Με 4 μαζεμένους πόντους της Briggs ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε σε 46-34 ενώ άρχισε να βάζει με συνέπεια τα μακρινά σουτ με Provo (2 τρίποντα μέσε σε 1.5 λεπτό) και Σαρηγιαννίδου. Παρόλα αυτά η O' Connor κρατούσε την ομάδα της σε διψήφια απόσταση φτάνοντας τους 20 πόντους (53-43). Η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη είχε εμφανώς βελτιωμένη εικόνα στο αμυντικό κομμάτι όμως ένα buzzer beater τρίποντο της Ντάλα ήταν κομβικό καθώς ο ΠΑΣ προσπαθούσε να βρεθεί μετά από αρκετή σε μονοψήφια απόσταση όμως τελικά το σκορ στο 30΄ ήταν 64-47.

Ένα μακρινό σουτ της Ewodo έδωσε επιθετική "πνοή" στην ομάδα της μειώνοντας σε 64-51. Η Provo έγινε η 3η διψήφια μετά τις Σαρηγιαννίδου και Briggs κάνοντας σε 67-56 στο 34΄ με τη Νίκη Λευκάδας να κρατά "σφιχτά" τα ηνία. 5:32 πριν το τέλος η Αξιοπούλου έβαλε το καλάθι παίρνοντας και το 5ο φάουλ της Briggs αναγκάζοντας τον coach Μαργαρίτη να παίξει με την Ewodo στο "5". Μέχρι το -10 κατάφερε να φτάσει ο ΠΑΣ Γιάννινα με τις γηπεδούχες να διαχειρίζονται τη διαφορά μέχρι και το 40΄ φτάνοντας στο τελικό 79-63.

Για να δείτε την πλήρη στατιστική απεικόνιση του αγώνα πατήστε εδώ:

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-30, 64-47, 79-63

Διαιτητές: Ασημακάκη-Καμήτσος-Ελ Ανύ

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3(1), O' Connor 28(3), Ντάλα 8(2), Αξιοπούλου 2, Αναστασοπούλου 2, Stach 20(1), Carey 16

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Briggs 13, Πράπα, Σαρηγιαννίδου 15(2), Μαρίνη 8, Καλαμπάκου 1, Provo 16(3), Γκιζάνη, Ewodo 10(3)