Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023

Φαίακας Κέρκυρας-Θρύλος Ιωαννίνων 74-61: "Καθάρισε" με την υπόθεση παραμονή ο Φαίακας Κέρκυρας

Τη νίκη με σκορ 74-61 πανηγύρισε ο Φαίακας Κέρκυρας σήμερα το μεσημέρι στην έδρα του επί του Θρύλου Ιωαννίνων μία νίκη με την οποία ουσιαστικά "καθάρισε" με την υπόθεση παραμονή καθώς βελτίωσε το ρεκόρ του στο 7-6. Από την άλλη ο Θρύλος υποχώρησε στο 4-8 γνωρίζοντας την 5η συνεχόμενη ήττα του.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Στεμπάρι με 26 πόντους, Περούλης και Χατζόπουλος τον ακολούθησαν έχοντας 13 με τον Μουρμούρη να είναι επίσης διψήφιος με 10. Κυράννας με 11 και Παπαζυγούρας με 10 οι δύο διψήφιοι από την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά με τους πόντους να μοιράζονται μεταξύ αρκετών παικτών.

Ο Θρύλος ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα προηγούμενος με 24-18 στο 10΄ βάζοντας τα μακρινά σουτ και έχοντας "ζεστό" τον Μπαζάκα (7 πόντοι). Ο coach Κοντογιάννης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Στεμπάρι να μετρά 11 πόντους έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία στο 20΄ (38-38).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν άστοχες όμως από το 23΄ έως και το 26΄ ο Φαίακας εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα λάθη του Θρύλου καταφέρνοντας να ξεφύγει με +13. Στο 30΄ το σκορ ήταν 59-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Θρύλος μείωσε σε 59-52 με τον Παπαζυγούρα όμως οι Κερκυραίοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι μέχρι και το φινάλε φτάνοντας στο τελικό 74-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-38, 59-48, 74-61

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γκούμας

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Μουρμούρης 10(1), Γιαννούλης 4, Λινάρδος 8(1), Κακαρούγκας, Στεμπάρι 26(1), Χατζόπουλος 13, Τσενεμπής, Περούλης 13(3)

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Τζίμας 8(2), Κυράννας 11(1), Παπαζυγούρας 10, Τουλιάς 3(1), Σκούμπος 6(1), Φώτης 8, Βελογιάννης 4, Μπαζάκας 9(2), Ράπτης 2