Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2023

Αλμυρός-Παραμυθιά 73-61: Εκτός έδρας ήττα από τον Αλμυρό για την Παραμυθιά

Ήττα με σκορ 73-61 γνώρισε σήμερα το απόγευμα στην έδρα του ισχυρού Αλμυρού η Παραμυθιά υποχωρώντας στο 9-8 παραμένοντας όμως σταθερά στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Χάιδος με 13 πόντους και Μάλλιος με 10 οι διψήφιοι από την ομάδα του Μιχάλη Μπάθα με τον Γιαννιώτη coach να βλέπει τους πόντους να μοιράζονται μεταξύ αρκετών παικτών. Πολίτης με 26 ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, 19 πρόσθεσε ο Παπούλιας για τους Βολιώτες και 13 ο Τάσσος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι προηγούμενοι με 9-2 με τους Βολιώτες με επιμέρους 13-5 να προσπερνούν με 15-14. Οι παίκτες του Νάνη κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 23-17 με τους Πολίτη και Τάσσο να έχουν μαζί 18 από τους 23 πόντους της ομάδας τους.

Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε για τους γηπεδούχους (28-17) με την Παραμυθιά με σερί 6-0 να μειώνει σε 28-23. Ο Αλμυρός κατάφερε όμως και πάλι να ξεφύγει κρατώντας χαμηλά τους "πράσινους" στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-24.

Η ομάδα του coach Νάνη κατάφερε να βρεθεί σε double score στην τρίτη περίοδο (48-24) κρατώντας χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους στα πρώτα 4΄ λεπτά. Η Παραμυθιά άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει τα επιθετικά της πατήματα με το σκορ στο 30΄ πάντως να είναι 56-40.

Το 68-48 στο 35΄ έδειχνε ότι η υπόθεση νίκη είχε ουσιαστικά κριθεί με το coach Μπάθα να βλέπει τους παίκτες του να προσπαθούν μέχρι το τέλος προκειμένου να μειώσουν με το τελικό σκορ να είναι το 73-61.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-24, 56-40, 73-61

Διαιτητές: Ξέρας-Γκατζονίκας

Αλμυρός (Νάνης): Μυλωνάς, Μαμούρας 2, Μασούρας 5(1), Σερμέτης, Παπούλιας 19(2), Γώγουλας 6(2), Τσαβές, Βαλαμούτης 2, Πολίτης 26(4), Τάσσος 13

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 13(2), Ματσάγγας 8(2), Ψιλοδημητρακόπουλος 8, Βάτσιος, Μάλλιος 10(1), Κρικώνης 7, Σωτηρίου 2, Κατσίβελος, Krypci 6, Τσιρώνης 7(1)