Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023

Κερκυραϊκός-Ιόνιος 72-97: Σκορ και θέαμα από τον Ιόνιο που τσέκαρε το εισιτήριο για τα playoff

Σκορ και θέαμα από τον Ιόνιο σήμερα το απόγευμα στο παιχνίδι με τον Κερκυραϊκό με το τελικό 97-72 να του δίνει τη 13η νίκη σε ισάριθμους αγώνες τσεκάροντας παράλληλα και το εισιτήριο για τα playoff.

Χονδρογιάννης και Τσιτσές σημείωσαν από 20 πόντους για τον Ιόνιο, Σούκερας και Μπακιρτζής ακολούθησαν έχοντας 15 με τον Μαγκανά να προσθέτει 11. Περούλης με 20, Ίσσαρης με 17 και Σπίνουλας με 12 πραγματοποίησαν καλές εμφανίσεις από τον Κερκυραϊκό.

Τρομερά κεφάτος στο παιχνίδι από την αρχή ο Ιόνιος σημειώνοντας 25 πόντους στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά (25-16 στο 10΄) και κλείνοντας το πρώτο μισό στο 49-27.

Οι άμυνες πήγαν "περίπατο" στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους σκορ να είναι 30-26 υπέρ του Κερκυραϊκού όμως τον Ιόνιο να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι (75-57 στο 30΄). Τελικό σκορ 97-72 με τον Ιόνιο να αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική τους Μολοσσούς και τον Κερκυραϊκό να ταξιδεύει στα Γιάννενα για να φιλοξενηθεί από την Αστράκα.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 27-49, 57-75, 72-97

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γκούμας

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Σπίνουλας 12(2), Αλαμάνος 4, Πετρόπουλος 2, Αθανασίου 9(1), Ίσσαρης 17(1), Περούλης 20(2), Παγκρατιώτης 2, Περατινός 4, Παπαβλασόπουλος, Καραγιάννης, Θεόδοτος 2, Μπουχαγιάρ

Ιόνιος (Μακρής): Χονδρογιάννης 20(2), Τσιτσές 20, Νεδέλκος 9, Καϊτσιώτης, Θωμαΐδης, Γεωργακόπουλος 4, Μπακιρτζής 15(2), Σούκερας 15(2), Μαγκανάς 11(1), Μασλαρινός 3(1)