Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2023

Παναιτωλικός-Αίας Άρτας 63-67: Έφτασε τις 7 νίκες ο Αίας Άρτας

Πίσω του άφησε τις δύο συνεχόμενες ήττες ο Αίας Άρτας φεύγοντας με το ροζ φύλλο σήμερα το απόγευμα από το ΔΑΚ Αγρινίου με το τελικό 67-63 επί του Παναιτωλικού να του δίνει την 7η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ζολώτας με double double με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ, Μιχαήλ με 17 πόντους, Παπαρούνης με 12 πόντους, Παπαμιχαήλ με 10, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα 3 ασίστ και Παπαδημητρίου με 7, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα οι καλύτεροι από τους νικητές.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 11-5 στην πρώτη περίοδο με τον Παναιτωλικό με επιμέρους 6-1 να το μαζεύει στον πόντο στο 10΄ (12-11).

Ένα τρίποντο του Έξαρχου έφερε τους γηπεδούχους μπροστά με 14-12 οι οποίοι μάλιστα λίγο μετά επέκτειναν το προβάδισμά τους στους 6 (22-16). Ο Αίας άρχισε να παίζει καλύτερη άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Μιχαήλ μείωσε στον πόντο (22-21) ενώ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου είχε προσπεράσει με 30-27.

16-1 επιμέρους σκορ έτρεξε η ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να οικοδομήσει διαφορά της τάξεως των 17 πόντων (46-29). Με τον Γκότση πρωταγωνιστή ο Παναιτωλικός μείωσε κάτω από τους 10 στο 30΄ (51-42) με τους Αρτινούς πάντως να έχουν τον έλεγχο.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σταθερά διαφορά 6-7 πόντων στην τελευταία περίοδο με τον Παναιτωλικό να πλησιάζει μέχρι και το -3 (58-55) και τον Αίαντα με τον Μιχαήλ να ξεφεύγει εκ νέου με +7 (62-55). Οι Αρτινοί κράτησαν μέχρι και το τέλος τα ηνία φτάνοντας στην 7η νίκη τους με 67-63.

Επόμενο παιχνίδι εντός έδρας απέναντι στο δεύτερο του ομίλου Λέοντα Μεσολογγίου.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 27-30, 42-51, 63-67

Διαιτητές: Ασημακάκη-Δάλλας

Παναιτωλικός (Καρβούνης): Κάκκος Γ. 14(4), Καλαμπαλίκης 2, Κάκκος Χ., Έξαρχος 9(2), Σφυρής 11(2), Μινασιάν 7(1), Γεωργούλας 2, Γκότσης 18(1)

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Βαρδής 1, Αποστολάκης 6(2), Μιχαήλ 17 (3 ριμπ.), Κιούσης 1, Παπαδημητρίου 7 (10 ριμπ., 3 κλεψ.), Παπαμιχαήλ 10 (6 ριμπ., 4 κλεψ., 3 ασ.), Καρανίκας, Ζολώτας 13 (10 ριμπ., 4 κλεψ., 3 ασ.), Παπαρούνης 12(4/10 τριπ., 4 ριμπ.)