Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023

Α.Ο. Φιλοθέης-Άνω Πόλη Άρτας 62-66: Πήρε το τοπικό ντέρμπι κατακτώντας την 5η συνεχόμενη νίκη η Άνω Πόλη Άρτας

Ανταγωνιστικό ήταν το τοπικό ντέρμπι στην Άρτα ανάμεσα σε Α.Ο. Φιλοθέης και Άνω Πόλη με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 66-62 κατακτώντας την 5η συνεχόμενη νίκη και 8η συνολικά στο πρωτάθλημα παραμένοντας σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Άνω Πόλη ξεκίνησε δυναμικά έχοντας τα ηνία στο σκορ φτάνοντας ακόμα και σε διψήφια διαφορά με Νούτσο Γκανιάτσα και Ζαβερδινό να σκοράρουν. Από τη Φιλοθέη, Χήρας, Γάκης και Παππάς προσπαθούσαν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε 41-32 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιλοθέη μπήκε δυναμικά αποφασισμένη να γυρίζει το ματς μειώνοντας σταδιακά με Ζολώτα και Φουρκή να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια. Η Άνω Πόλη "χτύπαγε" στο ζωγραφιστό με Ζήκο και Ζαβερδινό με το σκορ στο 30΄ να είναι 50-43.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι με τη Φιλοθέη με μεγάλα συνεχόμενα τρίποντα από τους Γάκη, Παππά και Φουρκή και καλές άμυνες να περνά ακόμα και μπροστά στο σκορ όμως η ομάδα του coach Φιλίππου δείχνοντας ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία έβγαλε αντίδραση φτάνοντας στο τελικό 66-62.

Στο 8-2 το ρεκόρ της Άνω Πόλη Άρτας που την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τον ΠΑΣ Γιάννινα. Από την άλλη, ο Α.Ο. Φιλοθέης υποχώρησε στο 4-5 και στην 12η αγωνιστική θα ταξιδέψει στην έδρα του Α.Ο. Λούρου.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-41, 43-50, 62-66

Διαιτητές: Θώμος Ν.-Ντίσιος

Α.Ο. Φιλοθέης (Ζολώτας Μ.): Φούκας, Χήρας 10, Βάντζος, Κατσιγιάννης, Φουρκής 12(3), Παππάς Κ. 16(5), Ζολώτας Τ. 8, Γάκης 16(3), Βλάχος, Σιαμαντάς, Παππάς Θ.

Γ.Σ. Άνω Πόλη Άρτας (Φιλίππου): Γκανιάτσας 12, Ζαφείρης 8(2), Περλέγκας, Θανάσης 4, Σχίζας 1, Νούτσος 14(2), Ανδρέου, Παππάς, Ξυλογιάννης, Ζήκος 12, Ζαβερδινός 13. Βαρέλης 2.