Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023

Γ.Ε. Αγρινίου-Δόξα Πύρρου Άρτας 52-69: Πέρασε και από το Αγρίνιο η Δόξα Πύρρου Άρτας

φωτο: artagaoal

Το νικηφόρο σερί των 5 αγώνων που έτρεχε η Γ.Ε. Αγρινίου σταμάτησε σήμερα το απόγευμα η Δόξα Πύρρου Άρτας η οποία επικράτησε με 69-52 κάνοντας το 12Χ12.

Θώδης με 19 πόντους, Μπάλλας με 16 και Τσατάλας με 13 οι καλύτεροι από την ομάδα του Τάκη Παππά. Σταμούλης με 21 και Τασόπουλος με 15 οι δύο που ξεχώρισαν από το σύνολο του Μιχάλη Σταμουλάκη.

Με καλή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο η Δόξα Πύρρου προηγήθηκε με 17-7 στο 10΄ πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με +12 (35-23) και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να μειώσουν σε 27-23 όμως οι Αρτινοί αντέδρασαν ιδανικά.

Τον έλεγχο του αγώνα είχε και στη συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα με το +11 στο 30΄ να τη φέρνει κοντά σε μία ακόμα νίκη η οποία ήρθε τελικά με 69-52.

Τα δεκάλεπτα: 07-17, 23-35, 36-47, 52-69

Διαιτητές: Τσίγας-Παπαστάμος Θ.

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης):  Τασόπουλος 15(1), Πολύζος, Καραγιάννης 2, Τραγουδάρας 5(1), Κραβαρίτης 5, Σαλαγιάννης 4, Σταμούλης 21(3), Καραπιπέρης, Μακρής, Δάρλας, Βελαώρας, Παρθένης

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 8(2), Ιωαννίδης 6(2), Τσατάλας 13(3), Πριφτι, Βάσιος, Βασιλείου, Δόνος 4, Θώδης 19, Μάνθας, Μουκάι 3(1), Μπάλλας 16