Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2023

Ioannina WBC-Απόλλων Πτολεμαΐδας 65-43: Εμφατική νίκη και 2η θέση για το Ioannina WBC

Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική τρίτη περίοδο όπου με επιμέρους σκορ 19-3 κατάφερε να χτίσει διαφορά άνω των 20 πόντων το Ioannina WBC επιβλήθηκε άνετα με 65-43 του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας. Μάλιστα, σε συνδυασμό με την ήττα της Ολύμπιας Λάρισας από τον Άρη σκαρφάλωσε στη 2η θέση του 3ου ομίλου.

Στέλλα Ξανθοπούλου με 19 πόντους η πρώτη σκόρερ της ομάδας του Βαγγέλη Αυγερινού, η Ευγενία Παπαδοπούλου την ακολούθησε με 14, με την Πανωραία Ντόκου να έχει 13 και την Ειρήνη Μάντζιου 10.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Ξανθοπούλου να ξεκινά πολύ καλά μετρώντας 10 πόντους. Στο 10΄ το σκορ ήταν 17-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες άρχισαν σιγά σιγά παίζοντας καλύτερη άμυνα και με την Ντόκου να κάνει τη δουλειά επιθετικά να επιβάλουν το ρυθμό τους με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-27.

Απόλυτα κυρίαρχο το Ioannina WBC στο τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψε μόλις ένα καλάθι στις φιλοξενούμενες και με επιμέρους 19-3 έχτισε διαφορά 22 πόντων στο 30΄ (52-30). Τα κορίτσια του Βαγγέλη Αυγερινού διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι μέχρι και το τέλος φτάνοντας στο τελικό 65-43.

Με αυτή τη νίκη το Ioannina WBC ανέβηκε στη 2η θέση με ρεκόρ 6-4. Επόμενο παιχνίδι εκτός έδρας κόντρα στη Χ.Α.Ν.Θ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-27, 52-30, 65-43

Διαιτητές: Χάνος-Νικολαϊδης

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 19(2), Ντόκου 13(3), Μάντζιου Ε. 10(2), Φαγογένη, Τσακτσίρα, Βρασταμηνού, Δημητριάδου 7(1), Παπαδιά 2, Δημοπούλου, Παπαδοπούλου 14, Μάντζιου Α., Πανούτσου

Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Σπυριάδου, Κοτζαΐτση 20(3), Διπλάρη 1, Καρακατσάνη 2, Πισιάνη 2, Σαρβάνη 4, Μάντσου 1, Βλαδίκα 3(1), Γκανάτσιου 2, Γεωργοπούλου 8(2)