Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2023

Α.Ο. Τρίκαλα-IBC 80-69: Εξ' αναβολής ήττα στα Τρίκαλα για το IBC

Την ήττα με σκορ 80-69 γνώρισε σήμερα το IBC στην έδρα του Α.Ο. Τρικάλων στο εξ' αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

19 πόντους σημείωσε ο Φώτης Νταβουλτζόπουλος από την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου με τους Γιώργο Ξιούρα με 12, Σπύρο Μπαρτζώκα με 11 και Δημήτρη Βάση με 10 να ξεχωρίζουν ακόμα. Τζιαννής με 19, Κολότσιος και Λεπενιώτης με 12, Γκαντιάς με 11 και Αργύρης με 10 οι καλύτεροι των νικητών.

Το πολύ ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο το σκορ του οποίου ήταν 41-40 υπέρ των γηπεδούχων διαδέχτηκε μία κακή τρίτη περίοδος για τους Γιαννιώτες όπου το επιμέρους 23-14 έστειλε τη διαφορά στους 10 υπέρ της ομάδας του Παπαδημητρίου. Οι Τρικαλινοί διατήρησαν την πρωτοκαθεδρία μέχρι και το φινάλε φτάνοντας στη νίκη με 80-69 ενώ κάλυψαν και τη διαφορά με την οποία είχαν ηττηθεί στον 1ο γύρο.

Επόμενο παιχνίδι για το IBC την Κυριακή απέναντι στον ισχυρό Αλμυρό στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-40, 64-54, 80-69

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Κοντογιάννης

Α.Ο. Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 12, Γκαντιάς 11, Κατσίμπας 6, Αργύρης 10(2), Αρκούδας, Σούλκο 5(1), Τζιαννής 18(1), Κολότσιος 12(2), Tham, Αγγελακόπουλος 6

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 4, Νταβουλτζόπουλος 19, Ξιούρας 12(2), Βάσης 10(2), Πολύζος 2, Milanovic 7, Μπαρτζώκας 11, Πετσίτης, Δάσκαλος 4(1)