Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023

Αίας Άρτας-Α.Λ.Φ.Α. 93΄ 68-53: Χτίζει ψυχολογία και ανεβαίνει στη βαθμολογία ο Αίας (pics)

Τη 2η νίκη του στο 2023 και 6η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα ο Αίας Άρτας επικρατώντας με 68-53 της Α.Λ.Φ.Α 93΄ στο Τ9 Άρτας.

Ζολώτας με double double με 21 πόντους-10 ριμπάουντ, Μιχαήλ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και Παπαδημητρίου με μεγάλο double double με 14 πόντους-17 ριμπάουντ καθώς και 4 κλεψίματα και 3 ασίστ ήταν οι καλύτεροι των νικητών.  Από την Α.Λ.Φ.Α. 93΄ ο Τασούλης είχε 16, ο Μοίρης 12 και ο Λυμπέρης 11.

Με 5-2 προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 3΄ εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του coach Ντάσιου. Οι Αρτινοί με πρόθεση να βάλουν τη μπάλα στο ζωγραφιστό έτρεξαν επιμέρους 8-3 προσπερνώντας με 10-8 στο 6΄. Η ομάδα του coach Καραπιπέρη πήρε εκ νέου τα ηνία με 12-10 στο 7΄ με τις ομάδες να είναι στη συνέχεια κοντά στο σκορ. Τα μακρινά σουτ του Μιχαήλ και ο ιδιαίτερα δραστήριος Παπαδημητρίου που έβγαλε μπόλικη ενέργεια βοήθησαν τους γηπεδούχους να κλείσουν την περίοδο στο 20-17.

Ο Αίας μέχρι και το 13΄ δεν μπορούσε να βρει το σερί που θα τον έκανε να ξεφύγει με αποτέλεσμα το σκορ να είναι ισόπαλο στο 22-22. Η κομβική παρουσία των Ζολώτα-Παπαδημητρίου σε άμυνα και επίθεση σε συνδυασμό με τις δημιουργικές εμπνεύσεις του Μιχαήλ έφεραν τους Αρτινούς στο 32-27 στο 20΄.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο ο Αίας το έκανε μέσα στα πρώτα 4΄ της τρίτης περιόδου καθώς οδηγούμενος από τον Μιχαήλ έτρεξε σερί 8-0 ξεφεύγοντας με +13 (40-27). Ο Αίας κράτησε χαμηλά την Α.Λ.Φ.Α. 93΄ στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ζολώτας έκανε "θραύση" κάτω από το καλάθι με το σκορ να γίνεται 46-33 στο 28΄. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +17 (50-33) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-34 μετά από 1/2 βολές του Τασούλη.

Η άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου σε συνδυασμό με το 6-2 επιμέρους έκαναν το σκορ 52-40 με τον προπονητή του Αίαντα να καλεί το time out για να δώσει οδηγίες στους παίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το -10 (52-42) όμως η επιστροφή του Μιχαήλ στο παρκέ άλλαξε άμεσα τις ισορροπίες με το Γιαννιώτη guard να εκτελεί δις από την περιφέρεια κάνοντας το 60-44 στο 35΄. Το 64-49 του 37΄ είχε φέρει τον Αίαντα "αγκαλιά" με τη νίκη η οποία τελικά ήρθε 68-53.

Στο 6-4 το ρεκόρ της ομάδας του Δημοσθένη Ντάσιου που την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τη Δόξα Πύρρου Άρτας σε τοπικό ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-27, 50-34, 68-53

Διαιτητές: Γεροδήμος-Μεγαπάνος

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Βαρδής, Αποστολάκης, Μιχαήλ 19 (5/10 τρίποντα, 6 ριμπ., 6 ασ., 5 κλ.), Κιούσης 2, Μητρογιάννης, Παπαδημητρίου 14 (17 ριμπ., 4 κλ., 3 ασ.), Παπαμιχαήλ 8 (6 ριμπ.), Καρανίκας 4 (5 ριμπ., 2 κλ.), Ζολώτας 21 (10 ριμπ.)

Α.Λ.Φ.Α. 93΄ (Καραπιπέρης): Λύρος, Γαρεφαλάκης 4, Μοίρης 12(1), Γαλαγάλας 6, Λυμπέρης 11, Τασούλης 16(2), Κοράκης 2, Παπαστάμος 2