Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023

Δόξα Λευκάδας-Βίκος Ιωαννίνων 71-62: Πήρε το ντέρμπι η Δόξα κράτησε τη διαφορά ο Βίκος

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Την ήττα γνώρισε στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής ο Βίκος Ιωαννίνων με 71-62 από τη Δόξα Λευκάδας κρατώντας όμως τη διαφορά με την οποία είχε κερδίσει στον 1ο γύρο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βίκος με τον Κοτσάνο να κάνει καλή δουλειά είχε ένα προβάδισμα 2 πόντων στο 10΄ με 21-19.

Με μακρινά σουτ από Μαυρογιάννη και Αναγνωστάκη ο Βίκος έκανε το σκορ 27-22 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Στο 17΄ το σκορ ήταν 33-27 υπέρ των Γιαννιωτών σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου την πρωτοκαθεδρία με 1/2 βολές του Τσιλούλη να κάνουν το 36-31 στο 20΄.

Ο Βίκος κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με +12 στα μέσα της τρίτης περιόδου με τους Επτανήσιους όμως να γυρίζουν την κατάσταση βρισκόμενοι στο 30΄ μπροστά με 49-46. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 71-62 με το Βίκο να κρατά τη διαφορά σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 31-36, 49-46, 71-62

Διαιτητές: Καρακάσης-Μακρόπουλος-Πλέγας

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος):  Σταματέλος 2, Βακουφτσής 12, Ντόβας 10(2), Τσιαβές 2, Τζόλος 14(1), Βαγενάς, Χείλαρης 14(3), Μανάκας 3, Κουρτίδης 4, Vujovic10.

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Γυφτάκης, Αναγνωστάκης 10, Μαυρογιάννης 9(1), Ιωαννίδης 9, Τσιλούλης 6(1), Πάτρας 3, Αντωνίου, Καλαμπάκας 10(1), Σταυρόπουλος 3, Κοτσάνος 12.