Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2023

Παραμυθιά-Άμφισσα 66-59: Πολύτιμη εντός έδρας νίκη για την Παραμυθιά

Με το "δεξί" μπήκε στο 2023 η Παραμυθιά καθώς επικράτησε με 66-59 της Άμφισσας στο ΔΑΚ Παραμυθιάς συνεχίζοντας από εκεί που το άφησε το Δεκέμβριο.

Χάιδος με 16 πόντους, Κατσίβελος με 12, ο πολύ καλός Σωτηρίου με 11 και ο επίσης κομβικός Ματσάγγας με 9 ξεχώρισαν από την ομάδα του Μιχάλη Μπάθα.

Με 11-2 προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα η Άμφισσα με την Παραμυθιά να εμφανίζεται επηρεασμένη από τη διακοπή των γιορτών. Η αντίδραση πάντως ήρθε άμεσα καθώς με επιμέρους 13-2 έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 15-13.

Στη δεύτερη περίοδο η Παραμυθιά είχε τα ηνία καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με 30-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για τους γηπεδούχους οι οποίοι με όπλο την άμυνα και επιμέρους 21-13 ξέφυγαν με +12 στο 30΄ (51-39) και παρά την προσπάθεια της Άμφισσας στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 66-59.

Η ομάδα του Μιχάλη Μπάθα προσπάθησε να καλύψει και τη διαφορά όμως τελικά κέρδισε με +7 με όσους δηλαδή είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο η Άμφισσα. Παρόλα αυτά το ρεκόρ της Παραμυθιάς είναι 5-6 και αυτό της Άμφισσας 4-7.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-26, 51-39, 66-59

Διαιτητές: Παπανικολάου Γ.-Λυγούρας

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 16(2), Ματσάγγας 9(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Κρικώνης 2, Μάλλιος 2, Σωτηρίου 11(1), Κατσίβελος 12(2), Krypci 8, Τσιρώνης 2

Αμφισσα (Γίδας): Τσικνής, Οικονόμου 4, Παπάδης 12, Τσιγγενόπουλος 9, Γκιζόγιαννης 22(2), Μαμαρέλης 12(4),