Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2023

Α.Ε. Καναλακίου-Αλμυρός 65-90: Ήττα από τον ισχυρό Αλμυρό

Κόντρα σε μια από τις πιο δυνατές ομάδες του ομίλου αγωνίστηκε σήμερα το απόγευμα το Καναλάκι γνωρίζοντας την ήττα με 90-65 από τον Αλμυρό.

Αρκετά αλλαγμένο το Καναλάκι καθώς πλέον δεν έχει στις τάξεις του τους Γιάννη Ροντογιάννη, Γρήγορη Ζαμπέτη και Αποστολή Δάσκαλο. Ο Ζεκίριε είχε 20 πόντους, με τον Χρήστου να προσθέτει 18 και τον Πάνου 10. Ντεμπούτο για τον Βασιλειάδη που είχε 7 πόντους.

Πολύ ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με το Καναλάκι να βρίσκεται πίσω με 4 πόντους στο 6΄ (17-13) όμως να ισοφαρίζει σε 19-19 και το σκορ στο 10΄ να είναι 22-19 υπέρ των Θεσσαλών.

Ένα σερί 8-0 των παικτών του coach Νάνη ήταν ικανό ώστε να τους φέρει σε διψήφιο προβάδισμα (30-19) με τους Πρεβεζιάνους με επιμέρους 10-5 να "ροκανίζουν" στους 6 στο 16΄ (35-29). Ο Αλμυρός "πάτησε το γκάζι" μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρισκόμενος στο 44-31 στο 20΄.

Σε όλη την τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το σκορ στο 30΄ να είναι 68-50.  Το 81-57 του 34΄ δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους με τον Αλμυρό να φτάνει τελικά στη νίκη με 90-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 31-44, 50-68, 65-90

Διαιτητές: Διαμαντής-Καννής

Α.Ε. Καναλακίου (Βαβέτσης):  Τάτσης 1, Ζεκιριέ 20(2), Φούντας, Σταύρου, Χρήστου 18, Κολιούσης, Κακιούζης 9(1), Βασιλειάδης 7(1), Πάνου 10.

Αλμυρός (Νάνης): Κοντοστάθης, Μυλωνάς 2, Μαμούρας 11(1), Σερμέτης,  Μασούρας 2, Παπούλιας 31, Γώγουλας 6(2), Βαλαμούτης, Πολίτης 20(2), Τάσσος 18