Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα-Αχιλλέας Νεοχωρίου 64-48: Ολοκλήρωσε με το απόλυτο τον 1ο γύρο ο ΠΑΣ Γιάννινα (vid)

Ένα ακόμα ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα σήμερα το απόγευμα με 64-48 επί του Αχιλλέα Νεοχωρίου παραμένοντας στην κορυφή του Β΄ ομίλου έχοντας κάνει το 6Χ6 στο τέλος του 1ου γύρου.

Τζαλοκώστας με 13 πόντους και Σταμέλος με 10 οι διψήφιοι από το σύνολο του Νίκου Πάνου με τον έμπειρο coach του ΠΑΣ να βλέπει τους πόντους να μοιράζονται σε αρκετούς παίκτες όπως γίνεται στα περισσότερα φετινά ματς της ομάδας του. Αρχιμανδρίτης και Σκληβανίτης είχαν από 13 πόντους για την ομάδα της Άρτας.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού στόχος του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο προηγούμενος νωρίς με 7-0. Η διαφορά δεν άργησε να ανέβει πάνω από τους 10 (15-4) με την κυριαρχία των παικτών του coach Πάνου να είναι εμφανής στο παρκέ. Στο 10΄ το σκορ ήταν 18-6.

Παίζοντας zone press ο ΠΑΣ δυσκόλεψε πάρα πολύ το κατέβασμα της μπάλας των Αρτινών με το 11-2 επιμέρους να κάνει το σκορ 29-8 στο 13΄. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν ζώνη συνεχίζοντας να βρίσκουν πόντους στον αιφνιδιασμό με τη διαφορά να βρίσκεται σταθερά πάνω από τους 20 (38-16 στο 17΄). Πολύ θετικός σε αυτό το διάστημα ο Τζαλοκώστας ενώ αντίστοιχα από τους φιλοξενούμενους ο Αρχιμανδρίτης σημείωσε συνεχόμενους πόντους δίνοντας επιθετική "πνοή" στην ομάδα του. Ημίχρονο με το σκορ στο 42-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του ΠΑΣ Γιάννινα δεν ήταν ο ίδιος προσπαθώντας να βρει λύσεις στη ζώνη των φιλοξενούμενων έχοντας παρόλα αυτά double score στο 24΄ (50-25). Στο ίδιο μοτίβο κύλισε μέχρι και το 30΄ το παιχνίδι με το 59-36 να φέρνει πολύ κοντά τους Γιαννιώτες σε μία ακόμα νίκη.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές λανθασμένες επιλογές με αποτέλεσμα ο Αχιλλέας Νεοχωρίου με επιμέρους 12-2 να μειώσει σε 61-48. Η διαφορά όμως είχε ανοίξει από νωρίς σε τέτοια επίπεδα που ο ΠΑΣ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα παρά τους μόνο 5 πόντους που σημείωσε. Τελικό σκορ 64-48 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κάνει το 6Χ6.

Τα δεκάλεπτα: 18-6, 42-22, 59-36, 64-48

Διαιτητές: Κληματάς-Γκλίναβου

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παδιός, Τσίρμπας-Αναγνώστου 4, Παπαδόπουλος 2, Τσιμπέρης 8(2), Γκανιάτσας, Μπουραντάς 9(1), Κοτζαμάνης, Γιαννόπουλος Π. 8, Γιαννόπουλος Λ. 6, Σταμέλος 10, Τζαλοκώστας 13, Γεωργίτσης 4

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Χαλκιάς): Σκληβανίτης 13(1), Τσώλης, Παπαχρήστος 9(1), Ανδρέας, Ρούσσας 4, Αρχιμανδρίτης 13, Τζαμούρας, Σιαπέρας 9(1), Δήμος, Σούτας, Χαλκιάς, Θεοδώρου