Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023

Β.Α.Ο. Άρτας-Δόξα Πύρρου Άρτας 64-103: "Πάτησε το γκάζι" στο 3ο δεκάλεπτο κάνοντας το 10Χ10

φωτο: artagoal.gr

Πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 58-25 η Δόξα Πύρρου Άρτας επιβλήθηκε με 103-64 του Β.Α.Ο. Άρτας κάνοντας το 10Χ10.

Μπάλλας με 21 πόντους και Τσατάλας με 19 οι καλύτεροι από την ομάδα του Τάκη Παππά με τους Δόνο με 14 και Θώδη με 11 να είναι επίσης καλοί. Ο coach Παππάς χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του και όλοι τους σκόραραν. Μπαρτζώκας με 21 πόντους και Γείτονας με 12 οι καλύτεροι από τον Β.Α.Ο.

Ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο με τον Β.Α.Ο., που ήταν το αουτσάιντερ της αναμέτρησης, να στέκεται πολύ καλά με το σκορ στο 10΄ στο 21-18. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε στο 45-39 υπέρ της Δόξας Πύρρου Άρτας.

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Τάκη Παππά ήταν καταιγιστικοί καθώς με επιμέρους 35-9 εκτόξευσαν τη διαφορά (80-48 στο 30΄) με το τελικό 103-64 να τους δίνει τη 10η νίκη της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-45, 48-80, 64-103.

Διαιτητές: Ζέρβας-Γαληνάς Χρ.

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Φούζας, Τσίκος 4, Γκαρτζονίκας 4, Γεωργάκης 8, Μπαρτζώκας 21, Τσιώλας, Θεοδωρόπουλος 8, Γείτονας Χρ. 12(2), Δήμος, Σιατής, Γείτονας Στ. 7

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Πετρέκας 2, Γυφτοκώστας 6(2), Τσατάλας 19(1), Πρίφτι 3(1), Βάσιος 2, Βασιλείου 9(3), Δόνος 14(2), Μάνθας 3(1), Μπάλλας 21(2), Ιωαννίδης 7(2), Θώδης 11(1), Μουκάι 6(1)