Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023

Λέων Κέρκυρας-Φαίακας Κέρκυρας 62-56: Υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη της παραμονής για τον Λέοντα

Πολύ μεγάλη νίκη για την παραμονή στην κατηγορία πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας ο Λέων επικρατώντας με 62-56 του Φαίακα.

Μπάνος με 14 πόντους και Χονδρογιάννης με 10 οι δύο διψήφιοι από τους νικητές. Από πλευράς Φαίακα 19 σημείωσε ο Περούλης και 10 ο Χατζόπουλος.

Μεγάλο ντέρμπι από το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (17-17). Ο Λέων κατάφερε να έχει προβάδισμα 3 πόντων στο 20΄ (37-34).

Η ομάδα του Παναγιώτη Κοντογιάννη κράτησε για περίπου 6΄ χωρίς καλάθι τον Λέοντα φτάνοντας μέχρι και το +6. Το επιμέρους 14-6 της τρίτης περιόδου έφερε τους φιλοξενούμενους στο 48-43 στο 30΄. Ο Λέων κατάφερε να αντιδράσει περνώντας μπροστά με 4 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. 3΄ πριν το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν βραχεία κεφαλή με 1 πόντο διαφορά καταφέρνοντας να φτάσουν στη μεγάλη νίκη με το τελικό 62-56.

Στο 4-5 βελτίωσε το ρεκόρ του ο Λέων που την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τη Γ.Ε.Κ. Από την άλλη ο Φαίακας βρίσκεται στο 5-5 και την επόμενη εβδομάδα θα βρει απέναντί του τον πρωτοπόρο και αήττητο Ιόνιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-34, 43-48, 62-56

Διαιτητές: Κληματάς-Ρούγκας

Λέων Κέρκυρας (Χονδρογιάννης): Στεργίου Σ., Στεργίου Λ. 3 (1), Τσουκιάς 4, Αγιούς 7(1), Γογγάκης 9(1), Ούστογλου 5, Κάντας 4, Τζιανούμης, Γιώργος 3, Κακιώνης 3, Μπάνος 14, Χονδρογιάννης 10(2)

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Μουρμούρης 6, Λινάρδος 7(1), Σπιτιέρι 6, Στεμπάρι 8, Περούλης 19(2), Χατζόπουλος 10, Τσενεμπής

φωτο: Λέων Κέρκυρας B.C.