Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2023

Αχιλλέας Νεοχωρίου-Α.Ο. Φιλοθέης 54-61: Νικητής στο τοπικό ντέρμπι ο Α.Ο. Φιλοθέης

Τη νίκη με σκορ 61-54 πανηγύρισε ο Α.Ο. Φιλοθέης επί του Αχιλλέα Νεοχωρίου χθες στο τοπικό ντέρμπι βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ του στο 3-2.

Μεγάλο ματς χθες το απόγευμα στο Νεοχώρι με το σκορ να εναλλάσσεται συχνά στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με καλάθια μέσα στο ζωγραφιστό κυρίως με Αρχιμανδρίτη Σκληβανίτη και Γιαννάκη έμειναν κοντά στο σκορ. Από την άλλη, η Φιλοθέη έβρισκε σκορ κυρίως από τον Γάκη που ήταν "ζεστός" με 17 πόντους και 5 τρίποντα στο πρώτο μισό και με άξιους συμπαραστάτες Ζολώτα και Παππά το ημίχρονο έληξε 34-35 με buzzer beater του Γάκη.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Φιλοθέη δυνάμωσε την άμυνα της και έφτασε μέχρι και 10 πόντους την διαφορά με το σκορ πάντως στο 30΄ να είναι 49-46.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Ζολώτα ήταν ψύχραιμοι και δεν άφησαν την ομάδα του Νεοχωρίου να μπει στο παιχνίδι πάρα κάποια καλάθια του Θεοδώρου.

Πρώτος σκόρερ του ματς και της Φιλοθέης ο Γάκης με 19 πόντους με τον Ζολώτα να ακολουθεί με 13. Από τον Αχιλλέα ξεχώρισαν Αρχιμανδρίτης και Θεοδώρου με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-35, 46-49, 54-61

Διαιτητές: Γεροδήμος-Γαληνάς Χρ.

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Χαλκιάς): Σκληβανίτης 7, Τσώλης, Παπαχρήστος 7, Γεωργάκης, Ρούσσας 4, Αρχιμανδρίτης 14, Γιαννάκης 6, Θεοδώρου 12(1), Δήμος, Σιαπέρας 4

Α.Ο. Φιλοθέης (Ζολώτας Μ.): Λάμπρου 2, Φούκας, Χήρας 1, Κατσιγιάννης, Φουρκής 3(1), Παππάς Κ. 7(1), Ζολώτας Τ. 13, Γάκης 19(5), Βλάχος 4, Μπαρκούζος 7(1), Σιαμαντάς 5, Παππάς Θ