Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2023

Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ: Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους 3 ομίλους

Με το 6Χ6 ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος ο ΠΑΣ Γιάννινα επικρατώντας και του Αχιλλέα Νεοχωρίου με 64-48. Τζαλοκώστας με 13 και Σταμέλος με 10 οι διψήφιοι  της ομάδας του Νίκου Πάνου. Από τον Αχιλλέα Σκληβανίτης και Αρχιμανδρίτης είχαν από 13.

Ο Α.Ο. Κόνιτσας έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των 4 ηττών επικρατώντας με 60-41 του Α.Ο. Λούρου με τους Λυγούρα με 18 πόντους, Νικολίτση με 12 και Μπάτση με 11 να ξεχωρίζουν. Από τους φιλοξενούμενους ο Ροπόκης είχε 17.

Τις 5 συνεχόμενες νίκες έφτασε ο Α.Ο. Πάργας επικρατώντας στην Άρτα του Α.Ο. Φιλοθέης με 61-50 πριν το μεγάλο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

7. Α.Ο. Λούρου 5 (0-6)

*Ο Α.Ο. ΛΟΥΡΟΥ έχει -1 βαθμό λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα την αγων. περίοδο 2021 – 2022.

Επόμενη αγωνιστική (8η στις 28-29/1):

ΠΑΣ Γιάννινα-Α.Ο. Πάργας

Α.Ο. Κόνιτσας-Αχιλλέας Νεοχωρίου

Γ.Σ. Άρτας Άνω Πόλη-Α.Ο. Λούρου

Ρεπό: Α.Ο. Φιλοθέης

Στον Α΄ όμιλο ο Α.Ο. Βόνιτσας έκανε τη νίκη της αγωνιστικής σπάζοντας το αήττητο του Αιόλου Αστακού με 53-47.

Ο Κρόνος Αγρινίου εκμεταλλεύτηκε πλήρως την ήττα του Αιόλου πιάνοντας τον στη βαθμολογία μετά τη νίκη με 57-48 επί του ΠΑΣ Ιωνικού 80΄.

Την πρώτη του νίκη κατέκτησε ο Γ.Ο. Αμφιλοχίας με 56-53 επί του Ηρακλή Μοναστηρακίου.

7. Γ.Ο. Αμφιλοχίας 6 (1-5)

*Ο Γ.Ο. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ έχει -1 βαθμό λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα την αγων. περίοδο 2021 – 2022.

Επόμενη αγωνιστική (8η στις 29/1):

Γ.Ο. Αμφιλοχίας-Κρόνος Αγρινίου

ΠΑΣ Ιωνικός 80΄-Α.Ο. Βόνιτσας

Απόλλων Μεσολογγίου-Ηρακλής Μοναστηρακίου

Ρεπό: Αίολος Αστακού

Στο μοναδικό παιχνίδι του Γ΄ ομίλου ο Α.Σ.Ι. Καποδίστριας επικράτησε με 74-62 του Ν.Α.Ο. Ναυσίθοου πιάνοντας τον στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Α.Σ.Ι. Καποδίστριας-Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος 74-62

Ποσειδώνας Παξών-Πήγασος Ν. Κέρκυρας 0-20 (α.α.)

5. Ποσειδώνας Παξών 0 (0-5)

*Ο Πήγασος Ν. Κέρκυρας -1 βαθμό λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα την αγων. περίοδο 2021 – 2022