Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2022

IBC-Σοφάδες 77-74: "Έσπασε" το αήττητο των Σοφάδων το IBC

Μεγάλη νίκη κατέκτησε σήμερα το απόγευμα το IBC με 77-74 επί των Σοφάδων και παράλληλα έγινε η ομάδα που υποχρέωσε τους Θεσσαλούς να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.
Μεγάλη εμφάνιση από τον Ξιούρα που είχε 23 πόντους με 7 εύστοχα τρίποντα, 15 πρόσθεσε ο Νταβουλτζόπουλος και από 11 οι Βάσης και Ζώτος. Κακλαμάνος με 28 πόντους και 6 εύστοχα τρίποντα ήταν φοβερός από τους Σοφάδες, από τους οποίους Δίκαρος και Θέος ακολούθησαν με 15 και 11 αντίστοιχα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για το IBC που προηγήθηκε με 17-3 δείχνοντας σε τρομερή κατάσταση. Μια μικρή χαλάρωση σε συνδυασμό με την εμπειρία που διαθέτουν οι Σοφάδες είχε σαν αποτέλεσμα να το μαζέψουν όμως οι γηπεδούχοι στο 10' είχαν προβάδισμα 8 πόντων (23-15).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικό ρυθμό στη δεύτερη περίοδο σημειώνοντας 26 πόντους καταφέρνοντας να έχουν τα ηνία στο τέλος του ημιχρόνου με 41-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σοφάδες είχαν την πρωτοκαθεδρία όμως οι Γιαννιώτες ήταν αποφασισμένοι να μείνουν κοντά προσπαθώντας στο τέλος να πάρουν το παιχνίδι. Ένα σουτ ψυχολογίας του Ξιούρα από το κέντρο είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου να μειώσει στον πόντο στο 30' (59-58).

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι παίκτες του coach Παπαδοπούλου ήταν πολύ καλοί καταφέρνοντας όχι μόνο να προσπεράσουν αλλά να χτίσουν και διάφορα 8-9 πόντων μέχρι και ένα λεπτό πριν το φινάλε. Εκεί κάποια "φτηνά" λάθη είχαν σαν αποτέλεσμα να μειώσουν οι Σοφάδες δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι όμως δεν πτοήθηκαν φτάνοντας σε μια τεράστια νίκη με 77-74 βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 5-3.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-41, 58-59, 77-74

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Βασιλόπουλος

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 11, Νταβουλτζόπουλος 15, Ξιούρας 23(7), Βάσης 11, Πολύζος 6(2), Milanovic 4, Μπαρτζώκας Σπ. 7, Πετσίτης, Μπαρτζώκας Π.

Σοφάδες (Παππάς): Παππάς 7(1), Παπαϊωάννου 7, Κακλαμάνος 28(6), Μουταρέλος, Θέος 11(2), Δίκαρος 15(1), Σφέικος 5(1), Ζωϊτσάκος 1