Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022

Νικόπολη Πρέβεζας-Γ.Ε.Κ. 95-48: Με άνεση και 33άρη Νίκα έφτασε τις 5 νίκες

Εύκολο έργο είχε η Νικόπολη σήμερα το απόγευμα στην έδρα της επικρατώντας με άνεση με 95-48 της Γ.Ε.Κ. κατακτώντας την 5η της νίκη.

Νίκας με 33 πόντους ο καλύτερος για την ομάδα του Σπύρου Πολίτη από την οποία ο Κοντογιάννης ακολούθησε έχοντας 17 με τους Τσεκούρα και Δούβλη να προσθέτουν από 11. Παπαγκίκας με 16 πόντους και Γκιουλέας με 13 ξεχώρισαν από την ομάδα της Κέρκυρας η οποία είχε πολλές και σημαντικές απουσίες καθώς Καραγιάννης, Γαληνάκης και Ντρίτσος δεν αγωνίστηκαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Γ.Ε.Κ. έμενε κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν ένα +6 στο 10΄ (21-15). Στο ημίχρονο οι παίκτες του Σπύρου Πολίτη βρισκόταν μπροστά με 37-24.

Από την τρίτη περίοδο και μετά φάνηκε η διαφορά των δύο ομάδων με τους γηπεδούχους να έχουν σαφώς περισσότερες λύσεις και τον προπονητή τους να ανοίγει το rotation χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Στο 30΄ το σκορ ήταν 67-38. Το τελικό 95-48 βελτίωσε το ρεκόρ των Πρεβεζιάνων στο 5-1 με τη Γ.Ε.Κ. από την άλλη να βρίσκεται πλέον στο 1-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-24, 67-38, 95-48

Διαιτητές: Τσώλης-Γαληνάς Χρ.

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης):  Καλόγηρος 2, Κοντογιάννης 17, Τσεκούρας 11(3), Τσιτσώνης 6(2), Λιόντος 2, Ζαλοκώστας 2, Μπέλλος 6, Γεωργίου 2, Νίκας 33(5), Διαμάντης 2, Δούβλης 11, Τούσης 1

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Τσενεμπής 3, Σιμώτας 2, Παπαγκίκας 16(2), Πάλλης 7, Γκιουλέας 13, Μιχαήλ 7