Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022

Αχιλλέας Νεοχωρίου-Α.Ο. Λούρου 72-54: Πρώτο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου

Το πρώτο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ κατέκτησε ο Αχιλλέας Νεοχωρίου επικρατώντας εύκολα με 72-54 του Λούρου.

Γεωργάκης με 24 πόντους ο πρώτος σκόρερ από την ομάδα της Άρτας με τον Παπαχρήστο να έχει 13. Να σημειωθεί ότι για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με την ανδρική ομάδα 3 14χρονοι. Ο λόγος για τους Αλέξανδρο Ανδρέα, Κωνσταντίνο Δήμο και Βαλάντη Τσώλη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικό με το σκορ στο 10΄ να είναι 15-11 υπέρ των γηπεδούχων. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά "ζεστάθηκαν οι μηχανές" των παικτών του coach Χαλκιά με το επιμέρους 23-7 να τους φέρνει στο +20 στο ημίχρονο (38-18).

Στο δεύτερο μισό ο Αχιλλέας Νεοχωρίου διαχειρίστηκε ιδανικά αυτό το μεγάλο προβάδισμα με τον προπονητή των γηπεδούχων να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του και το τελικό 72-54 να τους δίνει την πρώτη νίκη της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 38-18, 58-36, 72-54

Διαιτητές: Γαληνάς Β.-Γαληνά Χρ.

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Χαλκιάς): Σκληβανίτης 2, Τσώλης, Παπαχρήστος 13(2), Σιαπέρας 7, Ρούσας, Αρχιμανδρίτης 6, Γιαννάκης 9, Γεωργάκης 24(1), Σαπέρας 2, Ράγγος 6(2), Ανδρέας, Δήμος 3(1)