Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2022

Γ.Ε.Αγρινίου-Αίας Άρτας 71-59: Πάλεψε παρά τις πολλές απουσίες αλλά δεν τα κατάφερε ο Αίας

φωτο: artagoal.gr

Εκτός έδρας ήττα από τη Γ.Ε. Αγρινίου με σκορ 71-59 γνώρισε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Αερογέφυρας ο Αίας Άρτας ολοκληρώνοντας το 2022 με ρεκόρ 4 νικών και 4 ηττών.

Πολλές οι απουσίες για τους Αρτινούς καθώς Ζήκος, Φορτοτήρας, Καρανίκας και Λιάρος προστέθηκαν στο απουσιολόγιο μαζί φυσικά με τους Τσιλιγιάννη και Κώστα που είναι εκτός εδώ και καιρό και τον τιμωρημένο Μπούγια. Ζολώτας με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, Παπαμιχαήλ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και Παπαδημητρίου με 8 πόντους και 14 ριμπάουντ οι καλύτεροι των ηττημένων. Από τους νικητές ο Σταμούλης είχε 23 πόντους, με τους Τασόπουλο και Δάρλα να τον ακολουθούν έχοντας από 17.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 10-5 με τη Γ.Ε. Αγρινίου να έχει τις λύσεις με τα μακρινά σουτ και με επιμέρους 12-6 να βρίσκεται στο +1 στο 10΄ (17-16).

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το σύνολο του Μιχάλη Σταμουλάκη να καταφέρνει στο φινάλε να βρίσκεται στο 34-31 με τον Δάρλα και τον Σταμούλη να κάνουν τη δουλειά επιθετικά.

Επιμέρους 9-2 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έφερε τους Αγρινιώτες στο +10 για πρώτη φορά (43-33). Οι Αρτινοί μείωσαν στο -6 (45-39) με τους γηπεδούχους όμως να έχουν αέρα 12 πόντων στο 30΄ (53-41).

Στην τελευταία περίοδο ο Αίας έδωσε μεγάλη "μάχη" προκειμένου να επανέλθει στη διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους 13-7 μείωσε εκ νέου στους 6 (60-54) όμως η Γ.Ε. Αγρινίου με σερί 7-0 τελείωσε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη κάνοντας το σκορ 67-54. Τελικό 71-59 με τους Αγρινιώτες να βελτιώνονται στο 5-3 και τον Αίαντα να είναι στο 4-4.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-31, 53-41, 71-59

Διαιτητές: Ασημακάκη-Παπαστάμος Θ.

Γ.Ε.Αγρινίου (Σταμουλάκης): Παπαδόπουλος, Πολύζος 4, Τραγουδάρας 4, Γαλαγάλας, Παλαϊνης, Σταμούλης 23(1), Τασόπουλος 17(1), Δάρλας 17(2), Μακρής 6(2), Σαλαγιάννης

Αίας Άρτας (Παπαμιχαήλ): Βαρδής 3(1), Αποστολάκης 3(1), Μητρογιάννης, Παπαδημητρίου 8 (14 ριμπ.), Μπράμης, Παπαμιχαήλ 13 (6 ριμπ., 4 ασ.), Ζολώτας 26 (11 ριμπ.), Παπαρούνης 6 (2/10 τριπ. 5 ριμπ.)