Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2022

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 68-47: Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, έμεινε χαμηλά επιθετικά στο δεύτερο

Ανταγωνιστική εικόνα για ένα ημίχρονο απέναντι στον ισχυρό Παναθηναϊκό είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα με το κακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχες με 12-0 σερί ξέφυγαν με 18 πόντους να κάνει τη διαφορά. 68-47 το τελικό σκορ με τις "πράσινες" να τρέχουν επιμέρους 37-22 στο δεύτερο μισό φτάνοντας στη νίκη.

16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα είχε η Ewodo, 11 και 8 ριμπάουντ η Σαρηγιαννίδου, 8 με 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ η Effa. Το φτωχό 1/18 πίσω από τα 6.75 και τα 20 λάθη έναντι μόλις 12 ασίστ ήταν τα μελανά σημεία στη στατιστική του ΠΑΣ Γιάννινα. Carter με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Potter με 14 πόντους και 9 ριμπαόυντ και Reed με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ οι καλύτερες των νικητριών.

Από λάθη και αστοχία χαρακτηρίστηκαν τα πρώτα 3΄ της αναμέτρησης με τον ΠΑΣ Γιάννινα να βρίσκεται μπροστά με 4-2. Με τις Σωτηρίου και Reed ο Πανθηναϊκός έτρεξε επιμέρους 8-2 προηγούμενος με 10-6 με τις φιλοξενούμενες με σερί 4-0 να ισοφαρίζουν σε 10-10. Χέρι χέρι πήγαν μέχρι και το 10΄ οι δύο ομάδες με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 12-12. 0/5 τρίποντα για τον ΠΑΣ 0/7 για τον Παναθηναϊκό με τα δίποντα να αντισταθμίζουν την κατάσταση καθώς η ομάδα του Μαργαρίτη είχε 6/9 και οι γηπεδούχες 5/9.

5-2 επιμέρους στο πρώτο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου έφερε τον Παναθηναϊκό στο 17-14. Effa και Ewodo έδωσαν τα ηνία στον ΠΑΣ Γιάννινα με 18-17 μετά από 2΄ που δεν υπήρξε καλάθι στο παιχνίδι. Ο προπονητής του ΠΑΣ έπρεπε να διαχειριστεί τα προβλήματα με φάουλ που είχαν Σαρηγιαννίδου και Briggs καθώς είχαν χρεωθεί με 3. Στο 17΄ το σκορ ήταν 25-24 υπέρ των γηπεδούχων με τον ΠΑΣ Γιάννινα να είναι όμως ευθέως ανταγωνιστικός. Μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου οι "πράσινες" με επιμέρους 6-1 βρέθηκαν στο 31-25 στο 20΄ με πρωταγωνίστρια την Reed.

Ένα 12-0 σερί του Παναθηναϊκού ανέβασε τη διαφορά στους 18 (43-25) με τον ΠΑΣ να βρίσκει το πρώτο του καλάθι περίπου στο 24΄ με την αρχηγό του Ντίνα Σαρηγιαννίδου (43-27). Οι Γιαννιώτισσες βρισκόταν στο -12 στο 29΄ έχοντας μείνει χαμηλά επιθετικά (47-35). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 50-37 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ένα καλάθι της πολυδιάστατης σε ένα ακόμα παιχνίδι Ewodo έφεραν την ομάδα της στο -11 (50-39) με τις παίκτριες της coach Καπογιάννη με σερί 5-0 να κάνουν το σκορ 55-39. Στο 36΄ η διαφορά παρέμενε σταθερά σε διψήφια επίπεδα (57-43). Η κατάσταση δε διαφοροποιήθηκε δραματικά μέχρι το φινάλε με το τελικό 68-47 να φέρνει τον ΠΑΣ Γιάννινα στο 3-9 και τον Παναθηναϊκό στο 11-1.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του John Μαργαρίτη εντός έδρας κόντρα στον Πρωτέα Βούλας, ένα πολύ σημαντικό ματς στο οποίοι οι "κυανόλευκες" θέλουν τη νίκη.