Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022

Α.Ε. Καναλακίου-Νίκαια Λάρισας 61-58: Έκανε "σεφτέ" στις νίκες

φωτο: gosports.gr

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατέκτησε η Α.Ε. Καναλακίου σήμερα το απόγευμα στην έδρα της με 61-58 παίρνοντας τον πρώτο από τους δύο κρίσιμους σερί αγώνες που έχει να δώσει.

16 πόντους σημείωσε ο Πάνου από τους νικητές όντας ο καλύτερος με τον Κακιούζη να είναι κομβικός στο φινάλε ώστε να έρθει αυτή η νίκη βγάζοντας μεγάλες άμυνες ενώ καλό παιχνίδι έκανε και ο Ζαμπέτης έχοντας 9 πόντους αλλά ξεχώρισε και δημιουργικά. Ο Καραδήμας σταμάτησε στους 36 πόντους από τους φιλοξενούμενους όντας ουσιαστικά μία ομάδα μόνος του. Ο coach Βαβέτσης έπαιξε για αρκετά λεπτά με σχήμα με 3 ψηλούς με τους Χρήστου, Δάσκαλο και Πάνου και αυτό του βγήκε.

Οι Θεσσαλοί είχαν μικρό προβάδισμα 3 πόντων στο 10΄ (16-13) με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν όχι μόνο στο πρώτο ημίχρονο αλλά γενικότερα σε ολόκληρο τον αγώνα. Στο 20΄ το σκορ ήταν 34-30 υπέρ της Νίκαιας.

Η άμυνα των Πρεβεζιάνων έγινε ακόμα καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Πάνου κατά κύριο λόγο αλλά και τον Χρήστου κατά δεύτερο το προβάδισμα των Θεσσαλών ήταν στον πόντο στο 30΄ (46-45).

Στην τελευταία περίοδο το Καναλάκι έδειξε πόσο πολύ ήθελε τη νίκη συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο αμυντικά και με τον Κακιούζη να βγάζει μεγάλες άμυνες στα τελευταία 2 λεπτά ήρθε η νίκη με 61-58.

Πάρα πολύ σημαντικό το παιχνίδι της επόμενης Κυριακής κόντρα στην Αγριά για την ομάδα του Νεκτάριου Βαβέτση που θέλει τη 2η νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-34, 45-46, 61-58

Διαιτητές: Λάμπος-Μπολάνος

Α.Ε. Καναλακίου (Βαβέτσης): Ζαμπέτης 9, Τάτσης, Ροντογιάννης 7(1), Κασκάνης 8(2), Χρήστου 8(1), Κακιούζης 9, Δάσκαλος 4, Πάνου 16

Νίκαια Λάρισας (Φιλιππόπουλος): Καραδήμας 36, Μουράτης, Κουραμάς, Κοντογιάννης, Μοσχόπουλος 3, Χασιώτης 10(2), Σιμόπουλος Φιλιππόπουλος 9(2)