Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2022

ΠΑΣ Ναυπάκτου-Β.Α.Ο. Άρτας 59-55: Ευθέως ανταγωνιστικός στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν τα κατάφερε ο Β.Α.Ο. Άρτας

Μεγάλη προσπάθεια έκανε στο δεύτερο ημίχρονο ο Β.Α.Ο. Άρτας στη δύσκολη έδρα του ΠΑΣ Ναυπάκτου επιστρέφοντας από το -17 με το οποίο βρισκόταν πίσω στο ημίχρονο όμως τελικά ηττήθηκε με 59-55.

Θεοδωρόπουλος και Τσίκος είχαν από 19 και 18 πόντους αντίστοιχα από την ομάδα του Παναγιώτη Ασπρούδη. Μίχος με 17 και Πολύχρονος με 14 οι δύο που ξεχώρισαν από τους νικητές.

Ανταγωνιστική ήταν η πρώτη περίοδος με τους γηπεδούχους να έχουν ένα προβάδισμα 5 πόντων στο 10΄ (20-15) το οποίο κατόρθωσαν να το φτάσουν στο +17 στο ημίχρονο (38-21) κρατώντας πολύ χαμηλά τους φιλοξενούμενους.

Η απόδοση του Β.Α.Ο. Άρτας σταδιακά έγινε καλύτερη μαζεύοντας σιγά σιγά στο τρίτο δεκάλεπτο τη διαφορά (49-38 στο 30΄) για να φτάσει να γίνει ευθέως ανταγωνιστικός στην τελευταία περίοδο αλλά τελικά ο ΠΑΣ Ναυπάκτου να φτάνει στην 6η του νίκη με 59-55. Στο 1-7 το ρεκόρ των Αρτινών μετά την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-21, 49-38, 59-55

Διαιτητές: Λιότσος-Ντίγκο

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Κωστογιάννης, Πολύχρονος 14(2), Μίχος 17(2), Ζαμπάρας 4, Ασημακόπουλος 5, Παπαθανασίου 2, Σταμάτης 8(2), Σταθάτος Π. 5(1), Κουτρας 4, Σταμάτης Π, Βαρελάς, Λαούρδας

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Γκαρτζονίκας, Τσικος 18(1), Δημητρίου 2, Δήμος, Τσιώλας 2, Θεοδώροπουλος 19(2), Γείτονας 7(2), Παπαβασιλείου 2, Σιατής 5