Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

Ο.Α. Χανίων-ΠΑΣ Γιάννινα 55-86: Με ολοκληρωτική εμφάνιση πέρασε από την έδρα των Χανίων ο καταιγιστικός ΠΑΣ Γιάννινα

φωτο: athlitiko.gr

Πραγματοποιώντας μαγική εμφάνιση ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με το εντυπωσιακό 86-55 του Ο.Α. Χανίων κατακτώντας την 3η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 και δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει του μεγάλου προημιτελικού της Πέμπτης κόντρα στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου για το Κύπελλο Ελλάδος.

Οι φιλοξενούμενες πραγματοποίησαν μία ολοκληρωτική εμφάνιση σουτάροντας με 74.4% δίποντο (29/39), 47.1% τρίποντο (8/17), μοίρασαν 32 ασίστ έναντι 17 των Χανίων και κατέβασαν 37 ριμπάουντ έναντι 24.

Φοβερές εμφανίσεις από τη Σαρηγιαννίδου με 22 πόντους (8/12 σουτ), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, την Briggs που άγγιξε το triple double χωρίς μάλιστα να αστοχήσει σε σουτ έχοντας 17 πόντους (8/8 σουτ), 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ και την Ewodo που σημείωσε 17 πόντους (7/9 σουτ), κατέβασε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και έκανε και 4 κλεψίματα. Double double από την Effa με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Εξαιρετικά μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγούμενος με 8-0 στο 2΄. Μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 14 (22-8) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-13.

Τα Χανιά μείωσαν στην αρχή της δεύτερης περιόδου στους 9 (30-21) όμως ο ΠΑΣ είχε γρήγορα τις απαντήσεις και με τις Σαρηγιαννίδου και Briggs να κάνουν "θραύση" κατάφερε με επιμέρους 12-2 να ξεφύγει με +19 (42-23). Η κυριαρχία της ομάδας του coach Μαργαρίτη ήταν καθολική με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με διαφορά 25 πόντων (54-29 στο 20΄). 30-16 το επιμέρους σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου.

Η συγκέντρωση στο πλάνο του προπονητή ήταν σε πολύ υψηλό βαθμό με τον ΠΑΣ να εκκινεί το τρίτο δεκάλεπτο όπως και το πρώτο και με σερί 11-0 να φτάνει στο +36 (65-29) κρατώντας χωρίς καλάθι για 5΄ τις γηπεδούχες. 11-2 επιμέρους ήταν η αντίδραση των Χανίων με τη διαφορά απλά να πέφτει κάτω από τους 30 (67-40) και τις Γιαννιώτισσες να βρίσκονται στο 71-42 στο 30΄.

Έχοντας ουσιαστικά "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη με την τεράστια διαφορά που είχε οικοδομήσει το τελευταίο δεκάλεπτο φάνταζε περισσότερο διαδικαστική υπόθεση με το σκορ στο 35΄ να είναι 75-51. Περίπου 3΄ πριν το φινάλε η Στεργίου με τρίποντο σημείωσε τους πρώτους της πόντους με τη φανέλα του ΠΑΣ στην Α1 κάνοντας το 82-55 ενώ η Gobejishvili έκανε επίσης σεφτέ με δύο καλάθια γράφοντας το τελικό 86-55. Στο 3-8 ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο ο ΠΑΣ Γιάννινα.