Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022

Αστράκα BC-Γ.Ε.Κ. 72-77: "Έσπασε το ρόδι" η Γ.Ε.Κ. μετά από δύο παρατάσεις (pics, vid)

φωτο: Θανάσης Παππάς

"Έσπασαν καρδιές" σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΝΚΙ με την Γ.Ε.Κ. να κατακτά την πρώτη νίκη της σεζόν στη 2η παράταση με 77-72 επί της Αστράκας σε ένα από τα πλέον συγκλονιστικά παιχνίδια της φετινής Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Καραγιάννη που σημείωσε 29 πόντους έχοντας ηγετική παρουσία, με τους Μιχαήλ και Γαληνάκη να προσθέτουν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Τάσσος με 17 πόντους, Λούντζης με 15 και Καλαϊτζής με 11 ξεχώρισαν από πλευράς Γιαννιωτών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι προηγούμενοι με 6-0 στο 3΄ με την Γ.Ε.Κ. όμως να το μαζεύει γρήγορα (8-7). Ο Λούντζης ήταν ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο (6 πόντοι) με τον Καραγιάννη να είναι το αντίπαλο δέος (7 πόντοι) και το σκορ στο 10΄ να είναι 13-11 υπέρ της Αστράκας.

Με τρίποντο του Καραγιάννη, το οποίο τον έκανε τον πρώτο διψήφιο του αγώνα, η Γ.Ε.Κ. πήρε τα ηνία με 14-13. Η ομάδα του Σπύρου Αλεξίου με επιμέρους 11-2 κατάφερε να φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (25-15) βρίσκοντας πόντους στον αιφνιδιασμό εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Αστράκας. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +13 (31-18) σε ένα πολύ δύσκολο επιθετικά δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους όπου σημείωσαν μόλις 9 πόντους. Πάντως ο Δημήτρης Τάσσος πρόσφερε το highlight μέχρι εκείνο το σημείο, πετώντας τη μπάλα και νικώντας το χρόνο (31-22 στο 20΄).

Αποφασισμένη να γυρίσει την κατάσταση παρουσιάστηκε η Αστράκα στο τρίτο δεκάλεπτο με άμυνα ζώνης και Λούντζη να κάνει τη δουλειά στην επίθεση και με επιμέρους 9-2 μείωσε στους 2 (33-31). Μάλιστα ο Τάσσος με ένα drive έκανε το 33-33 αναγκάζοντας τον coach Αλεξίου να καλέσει time out για να ανακόψει το ρυθμό της Αστράκας. Η απάντηση ήρθε δια χειρός Καραγιάννη με ένα όμορφο jump shoot (35-33) όμως στα 4΄ 29΄΄ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου η Γ.Ε.Κ. έχασε από το παιχνίδι τον Ντρίτσο που χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που είχε από το πρώτο ημίχρονο αποβλήθηκε. Η γιαννιώτικη ομάδα πέρασε μετά από ώρα μπροστά με 37-36 όμως η Γ.Ε.Κ. με καθοριστικό τον Μιχαήλ κατάφερε με επιμέρους 7-2 να φέρει ξανά την ομάδα του μπροστά με 43-39. Ένα καλάθι του Σιάλδα διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου (43-41).

Με τον Καραγιάννη να "οργιάζει" έχοντας τους  9 πρώτους πόντους των Φαιάκων στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε στους 9 (52-43). Άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων καθώς σερί 7-0 τους έφερε στο -2 (52-50). Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι και το 37΄ (55-55) με τον Σιμώτα με τρίποντο από την κορυφή να κάνει το 58-55. Με drive του Μιχαήλ το σκορ έγινε 60-55 όμως η Αστράκα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Δημήτρης Τάσσος με 4 πόντους μείωσε στον πόντο (60-59) με την Αστράκα να κάνει φάουλ στον Μιχαήλ για να σταματήσει το χρόνο.

Ο Γιαννιώτης guard αστόχησε και στις 2 βολές που σούταρε με τον Κώστα Τάσσο να κερδίζει φάουλ στην επόμενη φάση όμως με 1/2 βολές το σκορ έγινε 60-60. Ο Μιχαήλ είχε την τελευταία επίθεση της ομάδας του στην κανονική διάρκεια του αγώνα όμως αστόχησε.

Με τρίποντο του Παπαγκίκα στη λήξη της επίθεσης ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο (63-60) όμως ο Καλαϊτζής έμελλε να εξελιχθεί σε κεντρικό πρόσωπο της πρώτης παράτασης καθώς με 2/2 τρίποντα έκανε το σκορ 66-63. Στη συνέχεια ο Καραγιάννης κρατούσε ζωντανή της ομάδα του με 4 μαζεμένους πόντους μειώνοντας στον 1 (68-67). Παπαγκίκας και Πάλλης έχασαν την ευκαιρία να φέρουν την Γ.Ε.Κ. μπροστά με τον Δημήτρη Τάσσο με 1/2 βολές να κάνει το 69-67. Ο Καραγιάννης ήταν και πάλι εκεί για τους φιλοξενούμενους και με drive ισοφάρισε σε 69-69. Στα 3'' ο Ηλίας Χατζής χρεώθηκε με τεχνική ποινή από πλευράς Γ.Ε.Κ. με τον Κώστα Τάσσο να έχει την ευκαιρία να δώσει στην Αστράκα τη νίκη όμως να αστοχεί στη βολή ενώ σε αυτά τα 3΄΄ που είχαν απομείνει η πίεση ήταν ασφυκτική πάνω του με αποτέλεσμα να αστοχήσει στην τελευταία επίθεση υπό δύσκολες όμως συνθήκες.

Με 3 πόντους του Σιμώτα η Γ.Ε.Κ. πήρε κεφάλι με 72-69 στη δεύτερη παράταση όμως ο Καλαϊτζής με το τρίτο του τρίποντο ισοφάρισε σε 72-72. Η Αστράκα ήταν άστοχή στις επόμενες επιθέσεις με τον Γαληνάκη να κάνει το 74-72 και τον Καραγιάννη να πραγματοποιεί ένα μεγάλο κλέψιμο σκοράροντας στον αιφνιδιασμό (76-72). Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν καλάθι μέχρι και το φινάλε με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με μία βολή του Παπαγκίκα και την Γ.Ε.Κ. να παίρνει νίκη "ζωτικής" σημασίας νίκη με 77-72.

Δε χωράει κουβέντα στο ποιος ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα καθώς ο Δημήτρης Καραγιάννης ήταν σε μεγάλη μέρα έχοντας 29 πόντους.

Μάριος Μιχαήλ με 13 πόντους και Φραγκίσκος Γαληνάκης με 12 ήταν καθοριστικοί στην 1η νίκη της Γ.Ε.Κ. στο φετινό πρωτάθλημα.

Το κλέψιμο του Καραγιάννη στο 1΄ πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης και το καλάθι του στον αιφνιδιασμό αποδείχθηκαν καθοριστικά καθώς το σκορ έγινε 76-72 με την Αστράκα να αδυνατεί να βρει καλάθι μέχρι και το τέλος του αγώνα

Τα highlights του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 22-31, 41-43, 60-60 (κ.α.), 69-69 (α΄ παρ.), 72-77 (β΄ παρ.)

Διαιτητές: Θώμος Ν.-Κληματάς

Αστράκα BC (Καρατζένης): Τσουκανέλης, Σπυρίκος, Νυφαντής 8(1), Τάσσος Κ. 9(1), Τώνης, Αντωνίου, Τάσσος Δ. 17, Ασπιώτης 3, Σιάλδας 4, Λούντζης 15(1), Μελισσόβας 5, Καλαϊτζής 11(3)

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Ντρίτσος 6, Καραγιάννης 29(4), Τσενεμπής, Σιμώτας 8(1), Παπαγκίκας 7(1), Πάλλης, Γκιουλέας 2, Γαληνάκης 12(1), Μιχαήλ 13(1)