Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2022

Αστράκα BC-Νικόπολη Πρέβεζας 57-64: Πέρασε από το ΕΑΝΚΙ η Νικόπολη (vid, pic)

Σκληρό παιχνίδι με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο ήταν αυτό της Αστράκας με τη Νικόπολη που πραγματοποιήθηκε χθες το βράδυ στο ΕΑΝΚΙ με τους Πρεβεζιάνους να φεύγουν με το "διπλό" με 64-57 επιστρέφοντας στις νίκες.

Νίκας με 20 πόντους ο πρώτος σκόρερ της Νικόπολης με τον Τσιτσώνη να προσθέτει 15, τον εξαιρετικό Δούβλη 13 και τον Κοντογιάννη 12. Λούντζης με 19 ο καλύτερος της Αστράκας με τους Δημήτρη και Κώστα Τάσσο να ακολουθούν με 13 και 10 αντίστοιχα.

Ο coach Πολίτης είχε βάλει τον αθλητικό Νίκα να μαρκάρει στην αρχή τον πρώτο σκόρερ της Αστράκας, Τάσσο, ο οποίος πάντως ξεκίνησε "ζεστός" έχοντας τους 4 πρώτους πόντους της ομάδας του. Ο Δούβλης ήταν αυτός που έδωσε πολύτιμες λύσεις σε άμυνα, επίθεση και ριμπάουντ βοηθώντας τη Νικόπολη να οικοδομήσει ένα +6 (16-10) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-12.

4 πόντοι του Λούντζη έφεραν τους Γιαννιώτες στο 16-16 με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με επιμέρους 8-2 κάνοντας το σκορ 24-18. Τάσσος και Λούντζης έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους με το σκορ μετά από σερί 7-0 της Αστράκας να γίνεται 25-24. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα της Πρέβεζας να έχει βραχεία κεφαλή (28-27).

Η Αστράκα ανέκτησε τα ηνία με 31-28 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ενώ παίζοντας ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο άμυνα ζώνης δυσκόλεψε για αρκετά λεπτά τη Νικόπολη. Το 35-30 με το οποίο βρισκόταν μπροστά οι γηπεδούχοι άλλαξε μετά από την επιθετική αφύπνιση του Τσιτσώνη. Επιμέρους 9-1 των Πρεβεζιάνων τους έβαλε έστω και με ένα πόντο μπροστά (39-38) με την ομάδα του Θωμά Καννή να μην πτοείται και βρίσκοντας λύσεις από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο μπροστά με 46-41.

Η Νικόπολη με επιμέρους 9-2 έφερε ξανά τα πάνω κάτω (50-48) με τον εξαιρετικό Λούντζη με δεξί hook να ισοφαρίζει σε 50-50. Η Αστράκα ακούμπησε σε πολλές περιπτώσεις τη μπάλα στο ζωγραφιστό στον εξαιρετικά αποτελεσματικό Λούντζη όμως οι δύο ομάδες ήταν πάρα πολύ άστοχες από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Στο 37΄ το σκορ ήταν στο 55-55 με τον Δούβλη με 3 σερί πόντους να κάνει το 58-55. Ο Κοντογιάννης συνέχισε να αστοχεί από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" όμως ο Νίκας με tip έφερε τη Νικόπολη στο 60-55. Στις τελευταίες κατοχές η ομάδα της Πρέβεζας έδωσε τη μπάλα στα χέρια του Τσιτσώνη ο οποίος φημίζεται για την ευστοχία του με τον έμπειρο σουτέρ να μη λαθεύει και με 4/4 βολές να διαμορφώνει το τελικό 64-57.