Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022

Δάφνη Αγίου Δημητρίου-ΠΑΣ Γιάννινα 85-89: Έφυγε με το ροζ φύλλο στις αποσκευές του μοιράζοντας 34(!) ασίστ

φωτο: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 κατέκτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα σήμερα το απόγευμα στην Αθήνα κόντρα στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 89-85 έχοντας την Ewodo σε τρομερή κατάσταση με 29 πόντους (11/14 σουτ), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Εκτός όμως από την Ewodo ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την Μαρίνη στους 17 πόντους και τις 5 ασίστ, την Briggs επίσης στους 17 μαζί με 7 ασίστ και την Καλαμπάκου στους 12 με 6 ασίστ. Γεμάτη εμφάνιση και από την Σαρηγιαννίδου με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Φοβερός δημιουργικά ο ΠΑΣ Γιάννινα μοιράζοντας συνολικά 34 ασίστ.

Σε ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τη Δάφνη να έχει ένα +5 στο 6΄ (19-14) αλλά τον ΠΑΣ να προσπερνά με 24-23 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 27-25 υπέρ των γηπεδούχων.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η Δάφνη ξέφυγε με +7 (32-25) με την Morris να σημειώνει και τους 5 πρώτους πόντους της αθηναϊκής ομάδας. Η Briggs στη συνέχεια "κουβάλησε" τον ΠΑΣ ο οποίος με τρίποντο της Καλαμπάκου προσπέρασε με 41-40. Το ημίχρονο έκλεισε στο 48-47 υπέρ της ομάδας του Μαργαρίτη.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε όπως και το πρώτο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον ΠΑΣ να καταφέρνει να "χτίσει" ένα +6 στο 28΄ (69-63). 74-68 ήταν το σκορ στο 30΄ για τις φιλοξενούμενες.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο "κυανόλευκες" δεν έχασε καθόλου την πρωτοπορία φτάνοντας ακόμα και στο +11 (82-71 στο 34΄). Οι γηπεδούχες έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια καθώς με επιμέρους 12-4 μείωσαν σε 86-83 όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω με την Καλαμπάκου με τρίποντο να τελειώνει ουσιαστικά το παιχνίδι (89-83 στα 19'' πριν το τέλος). Το τελικό 89-85 έδωσε στον ΠΑΣ το πρώτο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα γεμίζοντάς τον με αισιοδοξία ενόψει της συνέχειας.