Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022

Άμφισσα-Α.Ε. Καναλακίου 82-57: 8η ήττα για το Καναλάκι στην Άμφισσα

Την 8η ήττα σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε η Α.Ε. Καναλακίου από την Άμφισσα με 82-57 αδυνατώντας να σταματήσει τον Μουρατίδη που σημείωσε 32 πόντους.

Ξαγάρας με 16, Τσιγγενόπουλος και Λούπουλ με 10 ξεχώρισαν επίσης από τους γηπεδούχους. Από την ομάδα του Νεκτάριου Βαβέτση ο Ροντογιάννης είχε 17 πόντους, ο Χρήστου 15 και οι Κακιούζης και Δάσκαλος από 11.

Οι Πρεβεζιάνοι πραγματοποίησαν μία κακή πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -16 στο 10΄ (20-4) αναγκαζόμενοι να κυνηγούν από πολύ νωρίς. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-22 με το έργο του Καναλακίου να γίνεται πολύ δύσκολο ενόψει του δεύτερου μισού.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά στη συνέχεια με την Άμφισσα να έχει απόσταση ασφαλείας και να καταφέρνει να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη.

Επόμενο παιχνίδι για την Α.Ε. Καναλακίου στην έδρα της απέναντι στη Νίκαια Λάρισας.

Τα δεκάλεπτα: 20-4, 43-22, 62-37, 82-57

Διαιτητές: Γιαννούλης-Γεωργουσόπουλος

Αμφισσα (Γίδας): Τσικνής 6, Λούπουλ 10, Οικονόμου 1, Μουρατίδης 32(3), Τσάρας, Παπαθεοχάρης, Τσιγγενόπουλος 10(2), Ξαγάρας 16, Γκιζόγιαννης 7, Μαμαρέλης, Δρίβας, Κοκολόγος

Α.Ε. Καναλακίου (Βαβέτσης): Ροντογιάννης 17(5), Κασκάνης 3(1), Σταύρου, Χρήστου 15, Κακιούζης 11, Δάσκαλος 11(2)