Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022

Κερκυραϊκός-Λέων Κέρκυρας 69-62: Με μία τετράδα πρωταγωνιστών κατέκτησε τη 2η νίκη του ο Κερκυραϊκός

Το τελευταίο χρονικά χθεσινό παιχνίδι στο Βόρειο όμιλο της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ήταν αυτό ανάμεσα στον Κερκυραϊκό και τον Λεόντα Κέρκυρας με την ομάδα του Γεωργίου να παίρνει τη νίκη με σκορ 69-62.

Σπίνουλας με 18 πόντους, Περατινός με 16, Περούλης με 13 και Χονδρογιάννης με 12 οι 4 που διακρίθηκαν από τους γηπεδούχους. Από τον Λέοντα ο Χονδρογιάννης είχε 17 με τους Στεργίου και Μπάνο να τον ακολουθούν με 11.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 33-32 υπέρ του Κερκυραϊκού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 28΄ ο Κερκυραϊκός είχε διαφορά 6 πόντων (47-41) την οποία διατήρησε μέχρι και το 30΄ (53-47). Στο 36΄ οι παίκτες του coach Γεωργίου βρέθηκαν στο +12 (62-50) φτάνοντας τελικά στη νίκη με 69-62. Στο 2-1 το ρεκόρ του Κερκυραϊκού και στο 1-3 αυτό του Λέοντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-32, 53-47, 69-62

Διαιτητές: Ντάγκας-Θώμος

Κερκυραϊκός (Γεωργίου-Καραγιάννης): Χονδρογιάννης 12, Σπίνουλας 18(2), Πέτας 4(1), Αλαμάνος, Περούλης 13, Μπάρκας, Περατινός 16(4), Μητρόπουλος, Θεόδοτος 3(1), Παπαβλασόπουλος 3(1)

Λέων Κέρκυρας (Παπαϊωάννου-Σπάτουλας): Στεργίου Σ. 11(1), Στεργίου Λ. 6(1), Τσούκιας, Αγιούς 6(2), Γογγάκης 3, Ούστογλου 4, Κάντας, Τζιανούμης, Γιώργος 4, Μπάνος 11(1), Χονδρογιάννης 17(2)