Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022

Α.Ο. Πάργας-ΠΑΣ Γιάννινα 57-66: Ιδανική πρεμιέρα στη Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ο ΠΑΣ Γιάννινα περνώντας χθες το απόγευμα από την έδρα του Α.Ο. Πάργας με 66-57.

Η ομάδα του Νίκου Πάνου είχε ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15) το οποίο όμως κατάφερε να το διευρύνει στο +7 μέχρι και το ημίχρονο (37-30 στο 20΄).

Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να έχει την πρωτοκαθεδρία στο τρίτο δεκάλεπτο (51-43 στο 30΄) με τους γηπεδούχους να μειώνουν μέχρι και τους 3 στην τελευταία περίοδο αλλά τους Γιαννιώτες να δείχνουν ψυχραιμία φτάνοντας στο τελικό 66-57 και την 1η νίκη της σεζόν.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα το ερχόμενο Σάββατο όπου θα υποδεχθεί τη Φιλοθέη Άρτας.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-37, 43-51, 57-66

Διαιτητές: Θώμος Ν.-Ντίσιος

Α.Ο. Πάργας (Κόκκορης): Παππάς Β., Τάσσης, Σιδέρης 4, Παππάς Φωτ. 10, Κόκκορης, Γκίκας 9, Παππάς Φιλ. 20(2), Αυλωνίτης, Βέργος, Τζάλας 3, Καρβούνης 11(3)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παδιός, Τσεμπέρης 9, Παπαδόπουλος, Τσίρμπας-Αναγνώστου 5(1), Καρκαντέλος 9(1), Μπουραντάς 5(1), Κοτζαμάνης 15, Γιαννόπουλος Π. 8, Γιαννόπουλος Λ. 2, Σταμέλος 9, Παπαργυρίου, Εκκλησίαρχος 4