Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2022

Βίκος Ιωαννίνων-Τρίκαλα 14 85-62 (U21 Πρωτάθλημα ΕΟΚ): Μόνος πρώτος και αήττητος ο Βίκος Ιωαννίνων

Την 3η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε ο Βίκος Ιωαννίνων στο U21 πρωτάθλημα της ΕΟΚ επικρατώντας χθες το μεσημέρι στο ΕΑΝΚΙ των Τρικάλων 14 με σκορ 85-62.

Μετά τους 42 πόντους που είχε σημειώσει κόντρα στον Ιόνιο ο Παναγιώτης Δήμος αυτή τη φορά σταμάτησε στους 28 όντας ο πρώτος σκόρερ της γιαννιώτικης ομάδας. Βασίλης Βαράκας με 17, Δημήτρης Αποστολίδης με 16 και Χάρης Κύρκος με 12 ξεχώρισαν ακόμα από το σύνολο του Γιάννη Καΐκα. Μπουντούρης με 19 και Τσιάρας με 12 οι δύο που διακρίθηκαν από πλευράς Θεσσαλών.

Το σκορ πήγε ψηλά από την πρώτη περίοδο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 26-21 στο 10΄ και να καταφέρνουν να ανοίγουν σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά στο ημίχρονο (54-41 στο 20΄).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Βίκος ήταν ακόμα καλύτερος και με επιμέρους 20-10 ξέφυγε με +23 στο 30΄ (74-51). Το τελικό 85-62 έδωσε το 3ο ροζ φύλλο στους Γιαννιώτες και τους διατηρώντας τους στην κορυφή του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-41, 74-51, 85-62

Διαιτητές: Καλαμαράς-Κληματάς

Βικος Ιωαννίνων (Καϊκας): Κίτσιος, Αλιμπράτης 2, Λαμπρούσης, Αποστόλου 6, Βαράκας 17(2), Τασιούλας, Αποστολίδης 16(3), Κύρκος 12, Παπαγεωργίου 4, Δήμος 28, Καρβούνης, Καϊκας

Τρίκαλα 14 (Μητσιάδης): Παπαγιάννης, Φούντας 7, Βερεντζιώτης 7, Χύτας 5, Παπαδόπουλος 4, Μητσιάδης, Διακάκης 2, Μπουντούρης 19(2), Σκουλής 6(1), Τσιάρας 12